Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka?
Nie każdy pieprzyk może być czerniakiem, jednak czerniak może przyjmować formę pieprzyka. Dowiedz się, jak odróżnić zmianę o złośliwym charakterze od niegroźnego pieprzyka.
Pieprzyk czy czerniak?
Pieprzyki to zmiany barwnikowe, które powstają wskutek namnażania się komórek pigmentowych, zwykle pod wpływem promieniowania słonecznego. Są neutralne dla zdrowia i nie wymagają usunięcia.
Czerniak to nowotwór złośliwy, który powstaje z komórek barwnikotwórczych. Umiejscowiony jest w dolnej części naskórka, a także na nabłonku, który pokrywa błony śluzowe. To jeden z najbardziej niebezpiecznych i złośliwych nowotworów. Należy pamiętać o tym, że czerniak wykryty we wczesnym stadium jest praktycznie w 100% wyleczalny.
Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka?
Poznaj różnice pomiędzy pieprzykiem a czerniakiem. Te charakterystyczne zmiany pozwolą Ci rozróżnić, z jaką zmianą skórną masz do czynienia.
Asymetria
Podejrzane, groźne zmiany na skórze często mają asymetryczne wymiary. Z kolei pieprzyki odznaczają się symetrycznym kształtem.
Brzegi
Zmiany skórne o charakterze złośliwym mają nieregularne brzegi.
Kolor
Czerniak ma niejednolity kolor, na jego powierzchni mogą występować przejaśnienia i zaciemnienia. Nie zawsze ta groźna zmiana przyjmuje ciemną barwę, adekwatną do nazwy. Pieprzyki mają zwykle jednolity kolor.
Średnica i dynamika zmian
Czerniaki rosną gwałtownie i bardzo szybko, w krótkim czasie mogą zwiększyć swoją powierzchnię. Z kolei wygląd pieprzyków przez kilka lat może się nie zmieniać, rosną powoli.
Uwypuklenie powierzchni
Złośliwe zmiany skórne mają nierówną powierzchnię z licznymi, nietypowymi uwypukleniami. Pieprzyki mają regularną budowę nad powierzchnią skóry.
Objawy zewnętrzne
Czerniak może, choć nie musi, dawać objawy w postaci zaczerwienienia, świądu, owrzodzenia lub tendencji do krwawienia. Pieprzyk nie daje żadnych objawów, czasem może zostać podrażniony w wyniku pocierania lub uszkodzenia mechanicznego.
Masz wątpliwości? Skonsultuj się z dermatologiem
Jeśli masz problem z rozpoznaniem, czy zmiana na Twojej skórze to pieprzyk, czy czerniak, skonsultuj się z lekarzem. Dermatolog pomoże odróżnić zmianę barwnikową, za pomocą dermatoskopii, polegającej na obserwacji zmiany pod specjalnym powiększeniem. W razie wątpliwości i jej niepokojącego wyglądu, zleci jej usunięcie.
Jakie pieprzyki należy usunąć?
Czasem dermatolog może zalecić profilaktyczne usunięcie niepokojącej zmiany skórnej. Dzieje się tak dlatego, że czerniak może rozwinąć się na tle zmian barwnikowych, które z pozoru wydają się niegroźne.
Znamiona mogą być usunięte laserem lub chirurgicznie. Po chirurgicznym usunięciu zmiany, przeprowadzone będzie badanie histopatologiczne, w celu wykluczenie zmian.