Zdrowie

Popularny lek na astmę skuteczny w walce z COVID-19. Czy to działa?

Popularny i niedrogi lek na astmę o nazwie Budesonid, który od dawna stosowany jest z powodzeniem u osób chorych na astmę, został właśnie zatwierdzony w Wielkiej Brytanii jako lek wspomagający leczenie COVID-19. Co pokazują badania naukowe?

Osoby chore na astmę

Leki na astmę zwróciły na siebie uwagę specjalistów po tym, jak okazało się, że osoby chore na astmę i przewlekłą chorobę płuc (POChP) wcale nie zapadają na COVID-19 częściej, jak przewidywano na początku pandemii.

Badacze postanowili się więc przyjrzeć bliżej tej kwestii 

Obserwacje skupiły się na lekach stosowanych przy astmie. Kilka badań laboratoryjnych wykazało, że niektóre leki na astmę , np. sterydy wziewne, hamują namnażanie się wirusa w ludzkich komórkach. W dodatku, kiedy u chorych z zapaleniem płuc wywołanym SARS-Cov-2 zastosowano jeden ze steroidów podawanych w inhalacji, uzyskano poprawę stanu zdrowia.

Badania na Uniwersytecie Oksfordzkim

Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeprowadzili badania, w których wzięło udział około 2 tysięcy osób chorych na COVID-19.  Były to osoby, które miały ponad 50 lat i były dotknięte byli różnymi problemami zdrowotnymi, oraz pacjenci powyżej 65 roku życia. Czyli osoby, które narażone były na ciężki przebieg COVID-19.

750 z tej grupy dostało do domu łatwy w użyciu inhalator z lekiem na astmę (Besudonid), natomiast 1000 innych pacjentów otrzymała standardową pomoc - paracetamol i kontrola poziomu tlenu we krwi.

Okazało się, że osoby przyjmujące lek na astmę chorowali dużo łagodniej i krócej o trzy dni od pozostałych osób biorących udział w badaniu. 

 – Dowiedziono, że budesonid nie tylko zmniejsza czas trwania choroby o trzy dni, ale także łagodzi uciążliwe objawy COVID-19, jak suchy kaszel. Wiadomo bowiem, że wziewne sterydy zmniejszają nadreaktywność oskrzeli – mówi dr Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Lek budesonid został właśnie zatwierdzony przez NHS (odpowiednik polskiego NFZ) w Wielkiej Brytanii, jako lek wspomagający leczenie COVID-19 w szpitalach. 

Popularne artykuły

Czy dzieci powrócą we wrześniu do szkół? Jest zdanie Ministra Edukacji na ten temat!

Jak sprawić żeby mięso było miękkie?

Wystarczyło zmienić jedno słowo? Sprzedawcy celowo omijają zakaz jednorazowych sztućców?