Jak się nie zarazić brytyjską mutacją COVID-19? Poznaj zasady
W Polsce trwa trzecia fala pandemii COVID-19. Za większość nowych przypadków zakażeń odpowiada brytyjska odmiana koronawirusa. Według ekspertów jest odpowiedzialna aż za 80% nowych zachorowań. Dowiedz się, jakie są jej objawy i jak się przed nią chronić?
Brytyjska mutacja COVID-19- co o niej wiemy?
O pojawieniu się brytyjskiej mutacji koronawirusa poinformowano w połowie grudnia 2020 roku. Brytyjski wariant koronawirusa (określany jako B.1.1.7), bardzo szybko stał się odpowiedzialny za większość zachorowań na koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Do tej pory rozprzestrzenił się na całym świecie, dotarł już do ponad 100 państw, a w styczniu pojawił się także w Polsce.
Brytyjska mutacja odpowiada za trzecią falę COVID-19
Minister Zdrowia Adam Niedzielski ostrzegł, że "wirus ten jest skrajnie zakaźny i niestety bardziej zjadliwy". Wariant brytyjski jest o 30 do 70% bardziej zaraźliwy, niż oryginalny koronawirus. Niezwykle szybko rozprzestrzenia się w populacji, a w Polsce odpowiedzialny jest za 80% nowych zakażeń. Na dodatek ta mutacja wypiera inne warianty wirusa w naszym kraju.
Jakie są objawy brytyjskiej mutacji COVID-19?
Brytyjski wariant koronawirusa daje nieco inne objawy. Jego główne symptomy to objawy grypopodobne, takie jak gorączka, ogólne osłabienie i zmęczenie, ból głowy i mięśni, ból gardła oraz kaszel. Utrata zmysłów węchu i smaku nie występuje już tak często, jak w pierwotnym przebiegu SARS-CoV-2.
Jak się nie zarazić brytyjską mutacją COVID-19?
Wiele osób zastanawia się, jak się ochronić przed brytyjską mutacją koronawirusa. Najważniejsze jest to, aby pamiętać, że nowe warianty COVID-19 rozprzestrzeniają się dokładnie w ten sam sposób, jak jego pierwotna wersja.
Przestrzegaj tych zasad, aby uchronić się przed brytyjską mutacją:
- Ogranicz wyjścia z domu do minimum. Jeśli masz możliwość ucz się i pracuj zdalnie. Ogranicz wyjścia na zakupy, w miarę możliwości korzystaj z dostaw bezkontaktowych.
- Unikaj tłumów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
- Unikaj spotkań towarzyskich- zwłaszcza z osobami spoza gospodarstwa domowego. Jeśli możesz, nie przebywaj z nimi w zamkniętych pomieszczeniach.
- Utrzymuj dystans społeczny, co najmniej 1,5-2 metry od drugiej osoby.
- Zawsze zasłaniaj nos i usta za pomocą maseczki ochronnej. Noś ją poza domem, w miejscach publicznych, podczas zakupów, czy w komunikacji zbiorowej.
- Zadbaj o prawidłowe noszenie maseczki- upewnij się, że zasłania nos i usta. Jednorazowe maseczki zakładaj zgodnie z przeznaczeniem, tylko raz. Warto rozważyć noszenie maseczek z filtrami (np. FFP2).
- Często myj ręce, za pomocą ciepłej wody z mydłem. Stosuj regularnie żele antybakteryjne i płyny do dezynfekcji.
- Unikaj dotykania twarzy, zwłaszcza okolic ust, nosa i oczu brudnymi rękami.