Co zrobić z jedzeniem po Wielkanocy? Proste pomysły na świąteczne resztki
Marnowanie żywności to ogólnoświatowy problem. Najwięcej jedzenia marnuje się w okresie świątecznym. Bogato zastawiony stół w wielu domach skutkuje wciąż pełną lodówką z niemal nietkniętymi posiłkami. Poznaj proste i sprawdzone sposoby, by wykorzystać resztki z Wielkanocy!
Wielkanoc 2021 – planuj z głową świąteczne menu
Podstawą świątecznych przygotowań jest ustalenie konkretnego menu. Zastanów się, ile jedzenia warto przygotować, aby nic się nie zmarnowało. Weź pod uwagę liczbę gości, którzy pojawią się na świątecznym śniadaniu oraz ich żywieniowe preferencje. Może ktoś z bliskich przeszedł na wegetarianizm lub unika glutenu? Dopiero po przeprowadzeniu takiej analizy, stwórz listę z daniami wielkanocnymi, które przygotujesz, a także listę zakupów, z którą wybierzesz się do supermarketu. Wiele sieci sklepów, jak np. Carrefour, ma własne aplikacje, w których możesz ustalić listę rzeczy do kupienia i przy okazji skorzystać z kuponów, dedykowanych dla użytkowników aplikacji.
Przed wizytą w sklepie zajrzyj do lodówki i domowej spiżarni. Sprawdź, czy nie znajdują się w nich produkty potrzebne do przygotowania potraw na Wielkanoc. Bardzo możliwe, że odnajdziesz tam kupione wcześniej, zapomniane już produkty. Przeglądaj kuchenne półki nie tylko w okresie świątecznym! Dzięki temu nie dopuścisz do przeterminowania się artykułów spożywczych i marnowania żywności.
Jak nie marnować jedzenia, czyli Wielkanoc zero waste
Przyrządzając wielkanocne dania, pamiętaj aby nie przygotowywać ich w zbyt dużych ilościach. Świąteczne menu zawiera zazwyczaj kilka pozycji – warto więc podawać mniejsze porcje, aby goście byli w stanie spróbować każdej z potraw.
Wykorzystuj pełen potencjał produktów. Posłuż się warzywami korzeniowymi oraz ich obierkami do przygotowania bulionu, będącego bazą zup i sosów. Ugotowane ziemniaki, marchew czy seler wykorzystaj do przyrządzenia sałatki.
Jeżeli po wielkanocnej uczcie twoja lodówka pęka w szwach, zamroź niektóre produkty. Niezjedzone pasztety, rolady, mięso i ryby oraz suche ciasta – drożdżowe, mazurki, makowce – bez problemu zamrozisz i wykorzystasz w dniu, w którym nie będziesz mieć ochoty na kuchenne eksperymenty. Warto wspomnieć, że do zamrażalnika możesz włożyć także zupy, zaraz po ich przygotowaniu. Pamiętaj, że śmietana waży się przy podgrzewaniu – zabielaj więc barszcz czy żurek po rozmrożeniu, bezpośrednio przed podaniem.
Należy pamiętać, że również pieczywo świetnie nadaje się do mrożenia. Jeśli po świętach pozostanie za dużo chleba czy bułek, zamroź je. Gdy będą potrzebne, wystarczy podpiec je w piekarniku.
Do mrożenia idealnie nadają się torebki strunowe, specjalne woreczki i pojemniki plastikowe. Dwa pierwsze zajmują mniej miejsca w zamrażalniku i są odpowiednie do mrożenia większości produktów. Jeśli chodzi o pojemniki – zwróć uwagę, czy posiadają specjalne oznaczenia o możliwości przechowywania w niskich temperaturach. Jeśli nie – mogą popękać, a ich zawartość wypłynąć. Wszelkie akcesoria do przechowywania jedzenia – zarówno w lodówkach, jak i zamrażalnikach – znajdziesz w sklepach Carrefour oraz na Carrefour.pl.
Na koniec, przetwarzaj żywność. Jeśli jakieś produkty nie nadają się do mrożenia albo chcesz wykorzystać je w inny sposób, przygotuj pyszne potrawy ze świątecznych resztek.
Co zrobić z resztek świątecznego jedzenia?
Gotowanie z resztek jest idealnym sposobem zapobiegającym marnotrawstwu żywności. Z chleba, który pozostał po Wielkanocy, możesz zrobić tosty francuskie. Wystarczy roztrzepać jedno jajko, zamoczyć w nim czerstwą kromkę, posolić i usmażyć na patelni. To prosty i szybki sposób na przygotowanie pysznego śniadania lub kolacji – dla dorosłych i dla dzieci. Z suchych bułek możesz natomiast przygotować bułkę tartą.
Jak wiadomo, na wielkanocnych stołach dominują jajka. Jeśli pozostało ich za dużo po świątecznej uczcie, przygotuj pastę jajeczną, np. z dodatkiem awokado lub tuńczyka. Do jej przyrządzenia warto wykorzystać także inne poświąteczne resztki, takie jak: rzeżuchę, chrzan, szczypiorek, a także wędlinę pokrojoną w małą kostkę. Przygotowanie takiej kanapkowej pasty jest bardzo proste – wystarczy zmieszać wszystkie składniki, dodać przyprawy oraz majonez, śmietanę lub jogurt naturalny.
Kolejną opcją na wykorzystanie wielkanocnych jajek jest usmażenie kotletów jajecznych. Zetrzyj ugotowane jaja na tarce, dodaj cebulę, żółty ser, przyprawy i bułkę tartą. Przygotowanie takich kotlecików to świetny pomysł na zdrowy i pożywny obiad, idealny także dla wegetarian.
Resztki gotowanego i smażonego mięsa, np. gotowanej kiełbasy, świetnie sprawdzą się jako dodatek do gulaszu, bigosu, pizzy, zapiekanek, a także farsz do krokietów i pierogów.
Pozostałe po świętach owoce warto wykorzystać do przygotowania słodkiej sałatki. Można również stworzyć z nich pyszne smoothie. Jedyne co musisz zrobić, to umieścić wszystkie owoce w wysokim naczyniu, dodać ewentualne dodatki, np. liście mięty, melisy, miód, nasiona chia, cynamon, otręby, masło orzechowe, i zblendować. Przygotowanie takiego koktajlu trwa dosłownie kilka chwil. Owocowe smoothie wzmacnia organizm, jest pyszne i pożywne, pełne witamin i innych składników odżywczych.
Więcej inspirujących przepisów znajdziesz na Carrefour.pl!
Podziel się żywnością
Wielkanocnymi daniami możesz podzielić się także z rodziną i przyjaciółmi oraz z osobami potrzebującymi. W okresie świątecznym różnego rodzaju organizacje pożytku publicznego organizują zbiórki żywności – sprawdź, czy w twojej okolicy planowane są tego typu akcje. Pomyśl również, czy w twoim otoczeniu nie ma osób, które potrzebują wsparcia i ucieszą się ze smacznego i pożywnego podarunku w formie sałatki czy ciasta.
Planując świąteczne menu, pamiętaj o środowisku. Marnowanie jedzenia ma zgubny wpływ na naszą planetę, gdyż potęguje zmiany klimatu. Produkcja żywności wymaga dużych nakładów ze strony środowiska, przede wszystkim wody i energii, które są marnotrawione wraz z wyrzucanymi produktami. Nie dopuszczaj do tego – zaopatrz się we właściwe akcesoria do przechowywania, gotuj z resztek i dziel się z potrzebującymi!