Palma wielkanocna- co symbolizuje? Skąd ten zwyczaj?
Palma jest nieodłącznym symbolem Wielkanocy oraz znakiem męki, odkupienia, zmartwychwstania Pańskiego i nieśmiertelności duszy. Dowiedz się, skąd wziął się ten zwyczaj i co jeszcze symbolizuje palma wielkanocna? Kiedy w tym roku przypada Niedziela Palmowa?
Co symbolizuje palma wielkanocna?
Palma wielkanocna jest znakiem zmartwychwstania Pańskiego i nieśmiertelności duszy. To symbol męki Jezusa, odkupienia i odrodzenia oraz nieodłączny element Niedzieli Palmowej, ważnego chrześcijańskiego święta, które wypada przez Wielkanocą.
Skąd wziął się ten zwyczaj?
Święto to zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Wierni rzucali palmy pod nogi, wjeżdżającemu na osiołku Zbawicielowi. Odtąd palma stała się symbolem radości i zwycięstwa, a w kolejnych wiekach nieodłącznym atrybutem Niedzieli Palmowej.
Tradycja Niedzieli Palmowej
Tradycja święcenia palm wielkanocnych sięga aż średniowiecza. W dawnych czasach wierzono, że poświęcona palma, uchroni domowników przed nieczystymi mocami i siłami. Pozwoli zachować w zdrowiu wszystkich mieszkańców i inwentarz, a także przyniesie urodzaj plonów i ochroni je przed niepogodą. Matki delikatnie uderzały palmami dzieci, by te rosły silne i zdrowe. Osoby chore jadły poświęcone bazie, by pozbyć się objawów przeziębienia. Do tej pory w wielu rejonach Polski popularne jest smaganie się palmą i związane z tym przysłowie: „Palma bije, nie zabije”. Wierzy się, że przyniesie to zdrowie i powodzenie w nadchodzącym roku.
Kiedy wypada Niedziela Palmowa?
Niedziela Palmowa to ruchome święto w kalendarzu chrześcijańskim, które przypada na tydzień przed Wielkanocą. W tym roku uroczystość ta wypada 28 marca. Wierni wybiorą się wówczas do Kościoła z palmami wielkanocnymi, aby je poświęcić.
Jak samodzielnie zrobić palmę wielkanocną?
Palmę wielkanocną możemy przygotować w prosty sposób w domu. Takie zajęcie przyniesie dużą radość dzieciom i pozwoli im się włączyć w wir przedświątecznych przygotowań.
Rdzeniem palmy powinien być prosty kijek, gałązki leszczyny lub wierzby z rozwiniętymi kotkami. Można udekorować ją gałązkami bukszpanu i wiosennymi kwiatami: żonkilami, krokusami. Dodatkowo można ozdobić ja kolorowymi wstążkami i tasiemkami oraz bibułą i krepiną.
Pamiętaj o tym
Pamiętaj, żeby po Świętach Wielkanocnych nie wyrzucać palmy do śmietnika. Może to przynieść nieszczęście i pecha. Najlepiej ją spalić lub odnieść z powrotem do Kościoła.