Zdrowie

Czy złamane serce może prowadzić do problemów zdrowotnych?

Rozstanie z ukochaną osobą to bardzo trudny moment w życiu każdego człowieka. Powoduje wiele cierpienia, bólu i jak się okazuje, może nawet prowadzić do problemów zdrowotnych. Dowiedz się, czym jest takotsubo, czyli zespół złamanego serca.

Czy złamane serce może prowadzić do problemów zdrowotnych?

Jak się okazuje „złamane serce” po rozstaniu nie jest jedynie przenośnią. Po rozpadzie związku jesteśmy nieszczęśliwi i załamani, odczuwamy cierpienie i ból. Oprócz tych emocjonalnych objawów, mogą pojawić się u nas fizyczne dolegliwości. Japońscy naukowcy odkryli, że po rozstaniu może pojawić się u nas takotsubo, czyli zespół złamanego serca. Dowiedz się więcej na ten temat.

Czym jest zespół takotsubo?

Zespół takotsubo, czyli zespół złamanego serca, to ostra niewydolność mięśnia sercowego. Objawia się przejściowym zaburzeniem czynności skurczowej lewej komory serca, nie jednak ma podłoża miażdżycowego. Jakie są przyczyny tego schorzenia?

Jakie są przyczyny zespołu złamanego serca?

Ta ostra niewydolność serca może być spowodowana wystąpieniem silnego stresu emocjonalnego lub fizycznego. Stresorami, które wyzwalają chorobę mogą być trudne sytuacje życiowe, takie jak rozstanie z ukochaną osobą, utrata pracy, czy śmierć kogoś bliskiego. W 90% zespół złamanego serca diagnozowany jest u starszych kobiet, w wieku około 65-70 lat. Bardzo często diagnozowani pacjenci doświadczyli wcześniej długotrwałego stresu i silnego zdenerwowania.

Te stresujące sytuacje powodują wyrzut hormonów stresowych, zwanych katecholaminami na mięsień sercowy. Dochodzi wówczas do gwałtownego wzrostu ich stężenia we krwi i pojawienia się objawów zespołu takotsubo.

Zespół złamanego serca- jakie są jego objawy?

Objawy zespołu takotsubo mogą przypominać zawał serca lub ostry zespół wieńcowy. Główne symptomy zespołu złamanego serca to: ból i ucisk w klatce piersiowej, kołatanie serca, duszności, omdlenia, a także nudności i wymioty. W niektórych przypadkach może dojść do nagłego zatrzymania krążenia.

Co robić w takiej sytuacji?

Jeśli doświadczaliśmy silnego stresu w życiu i zauważyliśmy u siebie powyższe objawy, jak najszybciej powinniśmy skontaktować się z lekarzem. Ból w klatce piersiowej, kołatanie serca i duszności to objawy, których nie powinniśmy lekceważyć.

Popularne artykuły

Wybory 2023: Jak stać się mężem zaufania i zarobić kilkaset złotych?

Wszystkich Świętych a Zaduszki - czym różnią się te święta?

Horoskop dzienny na 8 października 2023 roku! Sprawdź, co Cię dziś czeka!