Ryby w ciąży- jakie jeść, a jakich unikać?
Te dziewięć miesięcy, w czasie których pod swoim sercem nosisz dziecko, jest niesamowitym czasem dla każdej kobiety. W tym szczególnym okresie powinnyśmy o siebie dbać, bardziej niż zwykle. Należy prawidłowo się odżywiać i zadbać, by dieta była zróżnicowana i dopasowana do naszych potrzeb. Dowiedz się, po jakie ryby powinnaś sięgać w ciąży, a jakich lepiej unikać.
Dieta w ciąży
Dieta przyszłej mamy jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka i dobrego samopoczucia w czasie ciąży. Właściwy sposób odżywiania i dobór odpowiednich składników, jest szczególnie istotny w tym czasie.
Ryby w ciąży
W czasie ciąży do swojej codziennej diety powinnyśmy włączyć pewne gatunki ryb. Ryby są cennym źródłem kwasów z grupy omega-3 i omega-6, białka, wapnia, żelaza, potasu i fosforu oraz witamin B, D i E. Zawarte w nich substancje korzystnie wpływają na prawidłowy rozwój płodu. Wpływają na rozwój siatkówki oka oraz mózgu dziecka.
Jakie ryby można jeść w ciąży?
Wybieraj ryby morskie, które nie kumulują szkodliwych substancji i zanieczyszczeń, takie jak łosoś, dorsz, szproty, sardynki i śledzie oraz owoce morza, np. krewetki. W czasie ciąży bezpiecznie można jeść też ryby słodkowodne, takie jak pstrąg i karp.
Jak przyrządzać ryby?
Kupuj ryby świeże od sprawdzonych dostawców. Unikaj wędzonych i przetworzonych, np. w postaci paluszków rybnych. Ryby przyrządzaj na parze, gotuj, duś lub piecz w folii. Unikaj smażenia na głębokim tłuszczu. Staraj się spożywać ryby co najmniej 1-2 razy w tygodniu.
Jakich ryb unikać w ciąży?
Ze względu na duże ryzyko zanieczyszczeń ryb morskich metylortęcią oraz dioksynami, w okresie ciąży powinnyśmy unikać niektórych gatunków.
W czasie ciąży unikaj tych gatunków ryb:
Unikaj gatunków ryb szczególnie zanieczyszczonych rtęcią, takich jak: miecznik, tuńczyk, ryba maślana, marlin, węgorz, płoć i okoń.
W czasie ciąży nie powinnaś także jeść surowych ryb w formie tatara, sushi, ani surowych owoców morza, na przykład ostryg. Mogą być źródłem groźnych bakterii chorobotwórczych i pasożytów. Na dodatek spożywanie surowych ryb może doprowadzić do toksoplazmowy i listeriozy, chorób które negatywnie wpływają na rozwój płodu i mogą spowodować uszkodzenie układu nerwowego dziecka, a nawet przedwczesny poród.