Przechowujesz w tym chleb? Musisz to wiedzieć!
Chleb to jeden z podstawowych składników spożywczych, który jemy praktycznie codziennie. Jak powinno się go przechowywać, aby nie był dla nas szkodliwy? Dowiecie się tego z poniższego artykułu.
Chleb jako podstawowy produkt
Chleb jemy praktycznie codziennie, czy to w formie pysznych kanapek, czy jako dodatek do innych dań. Świeży i chrupiący chleb jest bardzo pyszny, dlatego codziennie rano lub co drugi dzień wybieramy się po niego do piekarni lub do sklepu. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio go przechowywać, aby nie stracił swojego smaku i aromatu.
Chlebak
W każdym domu możemy również znaleźć chlebak, w którym trzyma się kupiony chleb. Może on występować w różnej formie i być zrobiony z plastiku, metalu, bambusa, drewna czy porcelany. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, warto więc wybrać taki, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Oto wady i zalety kilku z nich:
- chlebak bambusowy powoduje, że chleb w nim trzymany nie czerstwieje tak szybko, ponieważ materiał ten nie przepuszcza wilgoci i nie reaguje na zmiany temperatury, jaka znajduje się w kuchni. Dodatkowo taki chlebak jest odporny na zarysowania, nie ulega korozji oraz łatwo go czyścić. Taki chlebak jednak sporo kosztuje.
- chlebak plastikowy jest bardzo praktyczny i lekki. Jest odporny na wilgoć oraz detergenty. Jest stosunkowo tani, jednak nie zachodzi w nim cyrkulacja powietrza, więc pieczywo może szybciej się psuć. Taki chlebak zdarza się, że nie jest precyzyjnie wykonany, przez co nie wygląda estetycznie.
- chlebak ceramiczny jest bardzo łatwy w utrzymaniu, a przechowywane w nim pieczywo „nie przejmuje” jego zapachu. Taki chlebak ma również wartość dekoracyjną w kuchni. Dodatkowo posiada otwory dzięki którym zachodzi cyrkulacja powietrza, wiec pieczywo jest dłużej chrupkie i świeże. Taki chlebak nie jest jednak odporny na stłuczenia, a jego cena jest stosunkowo wysoka.
- chlebak drewniany bardzo dobrze zachowuje wilgoć i stałą temperaturę w środku, co powoduje, że chleb w nim przechowywany tak szybko nie wysycha. Jego cena jest stosunkowo niska, jednak takiego chlebaka nie można myć pod bieżącą wodą ani silnymi detergentami. Jego czyszczenie może się odbywać tylko za pomocą wilgotnej ścierki.
- chlebak metalowy jest łatwy w utrzymaniu oraz czyszczeniu. Nie odbarwia się ani nie odkształca i jest odporny na stłuczenia. Chlebak z metalu jest lekki, jednak widać na nim wszelkie odciski palców czy zacieki po wodzie. Nie powinno się go stawiać przy nagrzewających się urządzeniach, ponieważ przejmuje on od nich ciepło, a to może wpłynąć niekorzystanie na świeżość i smak przechowywanego w nim pieczywa.
Zawartość chlebaka
W chlebaku kładziemy zazwyczaj chleb, bułki, rogaliki, drożdżówki czy inne wypieki mączne. Jako że kładziemy w nim jedzenie, które później spożywamy, to powinniśmy zadbać o jego czystość. Zapewne od czasu do czasu wymiatamy z niego okruszki i przecieramy szmatką, jednak te zabiegi nie wystarczą, aby był on naprawdę czysty i bezpieczny dla naszego zdrowia Jak więc powinno się o niego dbać i czyścić? Podpowiadamy!
Patogeny i kurz
W chlebaku znajdują się różne wypieki, które szybciej lub później czerstwieją i schną. Do pojemnika dostaje się również kurz i inne patogeny, które znajdują się w powietrzu. W chlebaku mogą również znajdować się tacy lokatorzy jak:
- pleśń i drożdżaki,
- roztocza,
- różne bakterie: m.in. pałeczki Salmonelli i gronkowca złocistego, jadu kiełbasianego lub E. coli.
Niebezpieczne patogeny
Patogeny te wywołują wiele chorób i nie są bezpieczne dla naszego zdrowia. Możemy przez nie zachorować na astmę lub nabawić się zatrucia pokarmowego. Aby nie dopuścić do zagnieżdżania się tych patogenów w naszych wypiekach mącznych, należy codziennie czyścić chlebak. Najlepiej jest wybierać takie chlebaki, które mają prostą formę i są łatwe w czyszczeniu, ponieważ nie mają zakamarków czy trudno dostępnych miejsc. Przed jego zakupem warto go dokładnie obejrzeć, a nie stawiać tylko na piękny wygląd.
Czyszczenie chlebaka
Codziennie powinno się wymiatać z niego okruchy oraz przetrzeć go papierowym ręcznikiem, aby pozbyć się z niego kurzu. Gruntowe czyszczenie powinno następować przynajmniej raz w tygodniu. Warto przygotować do tego roztwór z wody i octu, gdzie 1 łyżkę octu należy rozprowadzić w 1 litrze wody. Można do niego dodać również sok z cytryny, który trochę zniweluje zapach octu. Po nasączeniu szmatki tym roztworem należy dokładnie przetrzeć chlebak z każdej strony oraz w środku. Ocet zabije wszelkie bakterie czy początki pleśni, więc nie będą się one przenosiły na nasze pieczywo.