Kulinaria

Kupujesz krojony i zapakowany chleb? Musisz o tym wiedzieć

Chleb to produkt, który jemy praktycznie codziennie, więc nie może zabrać go w domu. Jaki chleb lepiej kupować? Pokrojony czy zapakowany? Odpowiadamy!

Chleb to podstawa 

Chleb to podstawowy produkt, który bardzo często jemy. Najczęściej spożywamy go na śniadanie lub kolację w formie kanapek czy jako dodatek do innego dania. Produkt ten ma też specjalne znaczenie dla chrześcijan, dla których jest on znakiem zbawienia i błogosławieństwa, a także radości i życia.

Rodzaje chlebów 

Dziś mamy wiele rodzajów chlebów do wyboru. W piekarni można czasami dostać zawrotu głowy, próbując wybrać chleb, bułkę lub bagietkę.  Są one wypiekane z różnych rodzajów mąki oraz mogą mieć przeróżne dodatki.. Najbardziej „znane” chleby to:

  • chleb razowy,
  • chleb jasny,
  • chleb pszenny,
  • chleb orkiszowy,
  • chleb żytni,
  • chleb wieloziarnisty,
  • chleb wypiekany z mąki kukurydzianej, jaglanej czy gryczanej.

Wypieki chleba 

Kiedyś chleb piekło się samemu i kroiło go również samemu za pomocą noża. Nasi rodzice na pewno pamiętają zapach chleba, który rozchodził się po całym domu, kiedy to mama lub babcia piekła go w specjalnym piecu. Pachnący, pulchny chleb z chrupiącą skórą był najpyszniejszy jedzony jeszcze na ciepło ze śmietaną i cukrem lub smalcem. Czasy jednak się zmieniły i dziś chleb możemy kupić w każdym sklepie lub piekarni. Codziennie świeży i z różnymi dodatkami czeka na nas na sklepowej półce. W piekarniach nie brakuje rrównież  już pokrojonego i zapakowanego chleba. Jak jednak wpływa to na jego świeżość?

Foliowa torba 

Kupując chleb w sklepie, zazwyczaj jest on już zapakowany w foliową torbę. Ma ona chronić chleb przed nadmierną utratą wilgoci, ale również sprawić, aby pokrojone kromki się nie rozsypywały.

Pracownik piekarni również po pokrojeniu pakuje nam go w torebkę lub folię. Dzięki temu łatwiej jest nam go przetransportować do domu i umieścić w chlebaku. Folia, w którą pakowany jest chleb, jest wygodna, ale  jednak sprawia, że walory smakowe chleba się zmieniają.  Niestety na naszą niekorzyść. 

Folia  chroni chleb przed nadmierną utratą wilgoci, jednak szybciej zachodzi w niej proces utleniania, który ostatecznie zbiera się w jej środku i sprawia, że chleb traci swoją chrupkość i staje się gumowaty.

Jak przedłużyć świeżość chleba?

Można jednak przedłużyć świeżość chleba poprzez zastosowanie kilku prostych sposobów. Na pewno warto wyciągnąć go z foliowej torebki i umieścić w płóciennym woreczku lub owinąć czystą ściereczką. Taki chleb powinniśmy umieścić w chlebaku i dodatkowo możemy do niego włożyć kawałek jabłka. Ten trik sprawia, że owoc oddaje wilgoć, a więc spowalnia wysychanie pieczywa. Taki kawałek jabłka należy jednak wymieniać co dwa dni, ponieważ po tym czasie mogą się na nim pojawić zarodniki pleśni. Zamiast jabłka można też umieścić w chlebaku kawałek ziemniaka. Chleb powinno się też trzymać w metalowym, glinianym, kamiennym lub drewnianym pojemniku, który przedłuży jego świeżość.

Popularne artykuły

Seria wstrząsów na najpopularniejszej wyspie wśród turystów!

Nigdy nie podawaj tego dziecku na gorączkę! To niebezpieczne!

Do metra weszła ze swoim nietypowym przyjacielem – ludzie nie mogli oderwać wzroku!