Rosół- magiczny lek na kaca i przeziębienie. Dzięki tym trikom przygotujesz pyszny rosół!
Pojawia się na polskich stołach niemal w każdą niedzielę. Jedna z najpopularniejszych zup- pysznie smakuje, syci, rozgrzewa, leczy przeziębienie i kaca. Poznaj triki, dzięki którym przygotujesz idealny domowy rosół!
Rosół dobry na wszystko
Oprócz tego że rosół jest jedną z najpopularniejszych polskich zup, która co niedzielę gości na naszych stołach, ma także wiele zdrowotnych właściwości. Pomoże na osłabienie i przeziębienie. Ma właściwości przeciwzapalne, rozgrzewające i wzmacniające. Rosół łagodzi katar i kaszel, rozrzedzając śluz i ułatwiając jego wykrztuszanie. Zawarty w nim kolagen wzmacnia stawy, a dzięki dużej ilości białka stanowi skuteczny lek na kaca. Wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego i trawienie.
Dzięki tym trikom przygotujesz pyszny rosół
W każdym polskim domu rosół gotuje się nieco inaczej. Wszystkie panie domu mają swoje sekrety i triki, na doskonały bulion, tak by był miał pyszny, głęboki smak i aromat. Poniżej przedstawiamy sposoby, które pomogą Ci ugotować idealny rosół:
- Do gotowania rosołu, użyj kilku gatunków mięs. Warto pomieszać mięso drobiowe i wołowe (szponder lub łatę), wtedy jego smak będzie pełny i głęboki. Rosół możesz także przygotować z kaczki, indyka, perliczki, bażanta, przepiórki, królika lub cielęciny... Ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia! Wybieraj mięso dobre jakościowo, pochodzące ze sprawdzonego źródła, najlepiej od lokalnych hodowców, nie z supermarketu.
- Mięso zalej zimną wodą, wtedy rosół będzie bardziej esencjonalny. Smak i aromat mięsa najlepiej uwalnia się, podczas powolnego gotowania, na małym ogniu.
- Po zagotowaniu mięsa, pamiętaj o ściągnięciu szumowin, czyli ściętego zwierzęcego białka. Możesz zebrać je łyżką i wyrzucić, albo wylać cały płyn i zalać mięso świeżą wodą.
- Podstawą dobrego rosołu jest duża ilość mięsa i warzyw, zalana niewielką ilością wody. Do zupy dodaj sporo warzyw: marchew, pietruszka, korzeń selera, por i opalona cebula, kawałek kapusty (włoskiej lub pekińskiej), to podstawa dobrego wywaru.
- Nie żałuj ziół: liście laurowe, ziele angielskie, pieprz w ziarnach, lubczyk, seler, pietruszka, a nawet ząbek czosnku i kawałek imbiru. To wszystko sprawi, że bulion będzie aromatyczny i pyszny.
- Nie spiesz się! Jeśli chcesz aby Twój rosół był idealny, gotuj go na małym ogniu przez kilka godzin. Po 3-4 godzinach delikatnego bulgotania, rosół stanie się esencjonalny i klarowny.
- Podczas gotowania rosołu część wody odparowuje. Uzupełniaj ją zimną wodą- hartowanie rosołu pozwoli go lepiej wyklarować.