Newsy

Jak wyspowiadać się bez księdza?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że z wielu rzeczy musieliśmy zrezygnować. Zasadę ograniczenia liczby osób wprowadzono również w kościołach. Jak więc w dobie pandemii się wyspowiadać, jeśli nie chcemy narażać się na zakażenie? Podpowiadamy!

"Zatrzymanie" koronawirusa

Aby wirus nie miał tak dużych możliwości rozprzestrzeniania się, zamknięto wiele miejsc rozrywki lub wprowadzono obostrzenia dotyczące limitu liczby osób, jakie mogą jednocześnie przebywać w jednym miejscu. Kościoły również musiały wprowadzić ograniczenia w liczbie wiernych przebywających w kaplicach.

Biskup Polski wprowadził również dyspensę od niedzielnych mszy świętych. Jeśli ktoś boi się zarażenia koronawirusem, może w nich nie uczestniczyć i nie będzie miał grzechu. Co jednak ze spowiedzią? Czy można wyspowiadać się bez księdza? Można, a Kodeks Prawa Kanonicznego podpowiada jak to zrobić.

Spowiedź  bez wizyty w kościele

W Kodeksie Prawa Kanonicznego zapisano, że „Indywidualna i integralna spowiedź oraz rozgrzeszenie stanowią jedyny zwyczajny sposób, przez który wierny, świadomy grzechu ciężkiego, dostępuje pojednania z Bogiem i Kościołem. Jedynie niemożliwość fizyczna lub moralna zwalnia od takiej spowiedzi.

W takim wypadku pojednanie może się dokonać również innymi sposobami” (kan. 960)-czytamy. W związku z tym stan epidemii, jaki został wprowadzony, możemy uznać za niemożność zastosowania tradycyjnej formy spowiedzi.

Żal doskonały

Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, że pojednać możemy się z Bogiem również poprzez wzbudzenie akty żalu doskonałego. Według niego żal doskonały to taki, który "wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko" i który jest nazywany również "żalem z miłości". Według Katechizmu taki żal odpuszcza grzechy powszechne, a także przynosi przebaczenie grzechów śmiertelnych, przy założeniu, że przystąpi się do spowiedzi od razu, gdy będzie to możliwe.

Warunki konieczne do spełnienia 

Jeśli więc ktoś z nas boi się pójść do spowiedzi tradycyjnej, może otrzymać łaskę przebaczenia grzechów. Należy jednak spełnić dwa warunki, które są konieczne do otrzymania przebaczenia grzechów, czyli:

- żal doskonały,

- postanowienie przystąpienia do spowiedzi w jak najszybszym czasie.

Jeśli pokutnik przystąpi do aktu żalu doskonałego, poprzez wykonanie rachunku sumienia i postanowienia poprawy, wtedy będzie on mógł wejść w stan łaski uświęcającej, która pozwoli mu przyjąć Komunie Świętą w formie sakramentalnej lub duchowej.

Popularne artykuły

12 trików najlepszych szefów kuchni!

Jakie zapachy odstraszają komary? Najskuteczniejsza broń

Przedszkole przyzna dodatkowe punkty zaszczepionym dzieciom! Jest decyzja sądu