Problemy z tarczycą – 21 sygnałów, które wysyła Twoje ciało!
Prawidłowa praca tarczycy reguluje wiele funkcji naszego organizmu. Kiedy tarczyca zaczyna funkcjonować nieprawidłowo, można zauważyć wiele charakterystycznych objawów. Poznaj sygnały, które wysyła Twoje ciało, jeśli masz problemy z tarczycą!
NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY – OBJAWY
Utrata masy ciała
W przypadku nadczynności tarczycy często dochodzi do nadmiernej i niekontrolowanej utraty masy ciała. Co ciekawe, wraz z utratą masy ciała, pojawia się również zwiększony apetyt.
Problemy z układem pokarmowym
Przy nadczynności tarczycy dochodzi do przyspieszenia perystaltyki przewodu pokarmowego. W związku z tym, składniki pokarmowe nie wchłaniają się właściwie. Występują braki i niedobory wielu substancji odżywczych. Na dodatek u chorych często pojawiają się biegunki.
Problemy z układem krążenia
Hormony tarczycy pobudzają serce do przyspieszonej pracy. Nasilają siłę i częstotliwość skurczy mięśnia sercowego. Chorzy odczuwają przez to przyspieszone bicie serca oraz kołatanie.
Ból mięśni i stawów
Nieuzasadniony i częsty ból mięśni oraz stawów jest jednym z objawów nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy. W przypadku nadczynności tarczycy dochodzi również do wyraźnego odczuwania słabości mięśni i braku siły. Warto zwrócić uwagę na ten objaw i skonsultować się z lekarzem.
Nerwowość i nadmierna ruchliwość
Przy nadczynności tarczycy występuje nadmierna ruchliwość i pobudliwość nerwowa. Choroba bardzo często objawia się pobudzeniem psychoruchowym, co wiąże się z występowaniem problemów ze snem i bezsennością. Pojawia się także nieuzasadniona nerwowość i niepokój.
Problemy z cyklem miesiączkowym i płodnością
Nadczynność tarczycy często skutkuje zanikaniem miesiączki. Cykle kobiet są bezowulacyjne, w związku z czym niemożliwe staje się zajście w ciążę. Z kolei w czasie ciąży, nieleczona nadczynność tarczycy może prowadzić do problemów zdrowotnych u matki i dziecka.
Zaburzenia gospodarki termicznej
Przy nadczynności tarczycy pojawiają się zaburzenia termogenezy organizmu. Wzmożone wytwarzanie ciepła powoduje, że skóra jest przez cały czas nadmiernie ciepła i wilgotna oraz zaczerwieniona w obrębie twarzy i szyi. Związane jest to także z nadmierną aktywnością gruczołów potowych.
Nadmierna potliwość
Przy nadczynności tarczycy charakterystyczna jest nadwrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość, którą szczególnie widać na dłoniach. Chorzy mają spocone, stale wilgotne dłonie.
Drżenie rąk
Przy tej chorobie często pojawia się drżenie palców oraz łamliwość paznokci. U chorych występują również, tak zwane paznokcie Plummera. Zjawisko to polega na oddzieleniu płytki paznokciowej od łożyska i zaokrągleniu jej ku górze.
Pogorszenie się wzroku
Przy nadczynności tarczycy cierpią również nasze oczy. Wzrok może się trochę pogorszyć. Dochodzi do niewyraźnego widzenia, podwójnego widzenia oraz do zaczerwienienia oczu.
Zmiany psychiczne
Nadczynność tarczycy prowadzi do zwiększenia produkcji hormonu stresu, co przyczynia się do pojawienia się rozdrażnienia, niepokoju, a nawet stanów lękowych. Pojawiają się problemy z koncentracją oraz brak możliwości skupienia się.
NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY - OBJAWY
Chroniczne zmęczenie
Niedoczynność tarczycy powoduje przewlekłe zmęczenie. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy przespaliśmy wiele godzin i często odpoczywamy. Zmęczenie i znużenie pojawia się codziennie, bez względu na ilość snu i styl życia. Uczucie chronicznego zmęczenia towarzyszy nam każdego dnia. Czujemy się osłabieni i pozbawieni energii oraz sił i chęci do życia. Mamy przez to problemy z pamięcią i koncentracją.
Zaburzenia gospodarki termicznej
Także przy niedoczynności tarczycy często występują zaburzenia gospodarki termicznej organizmu. w tym przypadku chorzy ciągle odczuwają zimno, nawet w ciepłe dni.
Zmiany masy ciała
Chudnięcie i tycie bez wyraźnej przyczyny jest jednym z najczęstszych objawów nieprawidłowej pracy tarczycy. Osoby mające problem z tarczycą często doznają napadów głodu, podczas gdy ich masa ciała cały czas się zmniejsza. Często cierpią także na zaparcia i mają problemy z wypróżnianiem. Może to doprowadzić do poważnych kompilacji w układzie pokarmowym.
Obrzęki
Jednym z częstych objawów problemów z tarczycą są obrzęki. Spowodowane są między innymi nadmiernym zatrzymywaniem się wody w organizmie. Podczas choroby najczęściej puchnie twarz. Opuchlizna pojawia się szczególnie w okolicach oczu, ale nie tylko. Występuje też na stopach, kostkach i szyi.
Nieregularne miesiączki
Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest występowanie nieregularnych miesiączek. Gdy występują, zazwyczaj są bolesne i obfite. Dzieje się tak dlatego, ponieważ tarczyca produkuje nieodpowiednią ilość hormonów, które wpływają na całą gospodarkę hormonalną.
Obniżenie libido i problemy z płodnością
Przy niedoczynności tarczycy bardzo często pojawia się również znaczący spadek libido. U mężczyzn może pojawiać się impotencja. U chorych, na skutek wahań hormonalnych, mogą wystąpić problemy z płodnością, a u kobiet z zajściem i utrzymaniem ciąży.
Problemy ze skórą
Warto wiedzieć, że tarczyca daje o sobie znać również na naszej skórze. Osoby z niedoczynnością tarczycy często zmagają się z podrażnieniem skóry, egzemą, czy łuszczycą. U chorych pojawia się sucha i chropowata skóra. Pojawiają się "brudne kolana" i "brudne łokcie", oznacz to, że skóra w obrębie stawów przebarwia się, ciemnieje. To charakterystyczne objawy tej choroby.
Problemy z włosami
Przy niedoczynności tarczycy pojawiają się problemy z włosami. Stają się suche i łamliwe, osłabione i nadmiernie wypadają. Jeśli Twoja fryzura ostatnio nie wygląda najlepiej, a Ty odczuwasz także inne symptomy, być może odpowiedzialna za to jest tarczyca. Badania krwi pod tym kątem nie są drogie, a mogą przynieść naprawdę wiele odpowiedzi. Warto skontaktować się z lekarzem!
Chrypka
Charakterystyczna dla niedoczynności tarczycy jest również chrypka i osłabienie głosu. Głos zmienia barwę i staje się matowy. Często w nocy pojawia się chrapanie, pomimo tego, że wcześniej nie stanowiło ono dla nas problemu.
Zmiany psychiczne
Przy niedoczynności tarczycy pojawiają się także problemy z nastrojem. Ulega on obniżeniu, u chorych mogą wystąpić nawet myśli depresyjne. Ciężko jest się skupić, pojawiają się problemy z pamięcią i koncentracją.
Co robić, jeśli zauważyłaś u siebie jakieś objawy?
W przypadku pojawienia się takich objawów, konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego, a potem u endokrynologa. Zleci on badania hormonalne, sprawdzi stężenie poziomu TSH we krwi, a następnie zależnie od wyników może zlecić przeprowadzenie USG tarczycy. Choroby tarczycy wymagają podjęcia leczenia, stałego podawania hormonów tarczycy.