Włosy się elektryzują i puszą? Jak temu zaradzić?
Zima nadeszła wraz z nią chłodne dni i wieczory. Zimne powietrze sprawia, że chętniej zakładamy czapki i szaliki. Dzięki temu jest na cieplej w głowę i nie marzną nam uszy. Niestety noszenie tych części garderoby powoduje, że nasze włosy się elektryzują, po czym po ich ściągnięciu „stoją w każdą stronę” co nie wygląda dobrze i jest lekko denerwujące. Jak więc temu zapobiec? Sprawdź!
Ładna fryzura
Ładnie ułożone i miękkie włosy to marzenie każdej kobiety. Niestety czapka czy szalik potrafi zburzyć całą fryzurę, jednak trudno ich nie ubrać, jeśli na dworze jest zimno. Włosy elektryzują się, ponieważ pociera się je o syntetyczny materiał, takie jak czapki, szaliki czy ubrania. Nawet zwykłe szczotkowanie włosów jest w stanie je naelektryzować, jeśli robimy to za pomocą nieodpowiedniej szczotki. Elektryzowanie się włosów jest spowodowane zmianą ładunku. Gdy jest on dodatni to włosy „odpychają się” od siebie, jeśli jednak ujemy, to lgną one do innych materiałów.
Elektryzujące się włosy w okresie jesienno-zimowym
Aby pozbyć się problemów naelektryzowanych włosów można zrezygnować z noszenia czapki lub szalika. Ten sposób może jednak doprowadzić do złapania infekcji czy choroby. Brak czapki doprowadza do obkurczania się naczyń krwionośnych na skórze głowy, co powoduje, że włosy nie otrzymują takiej dawki substancji odżywczych, jak powinny. To natomiast może doprowadzić do ich niedotlenienia oraz szybszego wypadania.
Przeciwdziałanie elektryzowaniu
Można ubierać czapkę i cieszyć się nienaelektryzowanymi włosami. Wystarczy tylko użyć specjalnych preparatów lub masek antystatycznych, które zapobiegną temu zjawisku. Warto również bardziej zadbać o włosy w okresie jesienno-zimowym i odpowiednio je nawilżać oraz regenerować. Włosy, które są odżywione i lekko obciążone są mniej podatne na elektryzowanie się. Proces ten może wywoływać również korzystanie z nieodpowiednich przyborów do czesania. Przede wszystkim warto zainwestować w szczotkę do włosów, która będzie miała naturalne włosie. Oczyszczanie włosów z nadmiaru silikonu również pomoże uporać się z tym problemem.
Puszące się włosy – główne przyczyny i metody ich poskromienia
Nie każdy z nas może się pochwalić idealnymi włosami, które świetnie się układają. Czasami po umyciu i naturalnym ich wyschnięciu stają się szorstkie i wywijają się, jak same chcą. Zbyt częste nadużywanie zabiegów kosmetycznych, stylizacja włosów na gorąco czy używanie dużej ilości kosmetyków powoduje, że włosy się puszą. Wysoka temperatura sprawia, że włosy pozbawia się naturalnej otoczki tłuszczowej, która ma za zadanie utrzymać odpowiednią wilgotność włosa.
Metody ich poskromienia
Aby włosy przestały się puszyć, warto włączyć do swojej diety warzywa i owoce, które mają wiele witamin i minerałów, które potrzebne są naszym włosom. W okresie jesienno-zimowym możemy im również zafundować zabiegi regeneracyjne, które wzmocnią strukturę włosa. Można do nich wykorzystać puder z japońskiej czarnej perły, puder diamentowy oraz ekstrakt z zielonego kawioru. Są to składniki bogate w substancje odżywcze, które mocno zregenerują i odżywią włosy. Aby zapobiec puszeniu się włosów, należy domknąć łuski włosa, dzięki czemu będą miały odpowiedni poziom wilgotności.