Zdrowie

Dobrej jakości łosoś-na co zwrócić uwagę?

Ryby są bardzo ważne w naszej diecie. Dostarczają naszemu organizmowi wiele witamin i minerałów, które są potrzebne do jego prawidłowego funkcjonowania. Warto więc włączyć je do naszej diety i jeść przynajmniej raz w tygodniu. Łosoś jest uznawany za jedną z najzdrowszych ryb. Jak więc rozpoznać najlepszy jego kawałek w sklepowym sklepie? Sprawdźcie!



Najzdrowsza ryba 

Łosoś to ryba, która jest bardzo smaczna oraz bogata w wiele witamin. Posiada w sobie kwasy omega-3, które wpływają korzystnie na poziom dobrego cholesterolu, przy czym obniżają ten „zły”. Dodatkowo chronią żyły i tętnice przed miażdżycą, przez co zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Dzięki nim mózg oraz układ nerwowy sprawniej pracują, a wzrok się poprawia i wyostrza. Łatwiej też jest nam się uczyć i przyswajać wiedzę, gdy poziom tych kwasów jest na odpowiednim poziomie.



Ryba w całości 

Możemy kupować zarówno ryby całe, jak i ich kawałki. Jeśli zdecydujemy się kupić rybę w całości, to powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim świeża ryba jest jędrna i sprężysta. Jeśli mocniej dotkniemy ją palcem, to nie powinno pozostać na niej żadnego odkształcenia. Świeża ryba jest błyszcząca i lekko śliska, a nie matowa i lepka.

Oczy ryby powinny być błyszczące, a źrenice widoczne. Każda ryba ma też swój charakterystyczny zapach, jednak nim również możemy się kierować przy zakupie. Łatwo jest wychwycić zapach nieświeżej ryby, która „poleżała” już trochę w sklepie. Można też wykonać mały test, który wykaże czy ryba jest świeża, czy nie. Wystarczy włożyć ją do garnka z wodą, jeśli wypłynie, to będzie to oznaczało, że nie jest świeża. Trudność w ściąganiu z niej skóry oznacza natomiast, że ryba jest świeża.

Filety ryby

Kupić rybę możemy już w wyfiletowanej i oczyszczonej formie. Łososia możemy kupić zarówno w wersji surowej, jak i wędzonej. Przy pakowanych rybach niestety nie jesteśmy w stanie ich powąchać czy dotknąć, dlatego najlepiej kupować takie ryby już od sprawdzonych producentów. Na opakowaniu warto zapoznać się z informacją na temat nazwy ryby, jej producenta, sposobu połowu oraz tego, w jakich warunkach był hodowany. Te informacje są w stanie dużo nam powiedzieć na temat ryby, która znajduje się w opakowaniu. Warto też zapoznać się z datą do spożycia ryby, aby nie kupić takiej, którą szybko trzeba będzie zjeść.

Cechy dobrego łososia

Najczęściej kupujemy łososia w kawałkach, które nazywane są dzwonkami. Możemy kupić filety, które mają ości i tłuszcz i są one zazwyczaj tańsze niż ich „czyściejsze” odpowiedniki. Mrożony łosoś jest też mniej smaczny i droższy niż ten w plasterkach, więc nie warto przepłacać.

Rozmrażanie łososia najlepiej przeprowadzić w lodówce, ponieważ temperatura pokojowa może doprowadzić do rozwoju w nim bakterii. Poprzez rozmrażanie go w wodzie może dojść do wystąpienia w nim salmonelli. Łosoś, który jest wędzony na zimno, czyli w temperaturze 33 stopni Celsjusza jest dłużej zdatny do spożycia i ma w sobie mniej substancji rakotwórczych, które dostają się do niego z dymów wędzarniczych.

Jeśli kupujemy łososia wędzonego, to powinniśmy wybierać tego z małymi słojami, które są ułożone blisko siebie. Oznacza to, że mięso pochodzi od młodej i zdrowej ryby. Nie warto kupować też past, kotlecików, ciasteczek czy paluszków z łososia, ponieważ wtedy jego zawartość w tych produktach jest znikoma.

Popularne artykuły

Jak sprawić aby pierogi leniwe były smaczniejsze?

Rewolucja w kalendarzu!? Czy Polacy dostaną 3 dodatkowe dni wolne od pracy?

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne!