Rządowy program szczepień na COVID-19. Benefity dla zaszczepionych. 180 tys. zabiegów w tydzień
Na wtorkowej konferencji prasowej, przedstawiciele rządu przedstawili program szczepień na COVID-19 dla Polski. Celem jest zaszczepienie jak największej ilości osób. Dzięki temu uzyskamy odporność populacji. Kiedy szczepienia faktycznie wejdą w życie? Rząd przedstawił plan działania.
Szczepienia na COVID-19 w Polsce
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zaznaczył na konferencji prasowej, że szczepionki zaczną być stosowane w styczniu. Zaznaczył, że zadaniem rządu jest teraz dostarczenie odpowiedniej ilości szczepionek. Plan, który opisali przedstawiciele rządu ma sześć punktów:
- Szczepionki mają być bezpieczne.
- Ma być ich odpowiednia ilość.
- Mają być darmowe.
- Szczepienia będą dobrowolne.
- Mają być podane w jak najkrótszym czasie.
- Mają być łatwo dostępne.
Więcej informacji dotyczących szczegółowego planu zaszczepienia Polaków mamy poznać 11 stycznia. Jednak już dziś minister zdrowia wskazuje potencjalne “benefity” dla zaszczepionych osób.
“Benefity” dla zaszczepionych osób
Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził na konferencji, że osoby zaszczepione będą mogły cieszyć się specjalnymi benefitami. Jakie to benefity?
Minister zdrowia wskazał, że osoby, które się zdecydują na zaszczepienie skorzystają na tym.
- Nie będą podlegały kwarantannie po kontakcie z osobami zakażonymi, osoby te nie będą też uwzględniane w limitach domowych spotkań - zaznacza.
Adam Niedzielski przekonuje też, że najważniejszą kwestią, która musiała być zbadana przed dopuszczeniem szczepionki na rynek to jej bezpieczeństwo. Zostało ono potwierdzone naukowo. Szczepionka na COVID-19 nie stanowi więc dla nas zagrożenia.
Kto zostanie zaszczepiony?
Rząd postanowił, że szczepionka trafi w pierwszej kolejności do pracowników sektora zdrowia. Następnie zaszczepione zostaną osoby, które pracują w domach pomocy społecznej, seniorzy, pensjonariusze, mundurowi. Potem szczepienia otrzymają ci, którzy pracują w sektorze pozamedycznym: nauczyciele, osoby poniżej 60. roku życia mające choroby współistniejące.
- Słucham, słucham i z zadziwienia wyjść nie mogę, że trzeba przekonywać do takich rzeczy jak szczepienia. - mówił Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.
Przekonywał, że szczepionka jest bezpieczna.
- Jeżeli mamy do czynienia z chorobą, która powoduje śmierć u osób powyżej 80 roku życia, która powoduje śmierć u 25 proc., to trzeba szczepić - mówił.
Więcej informacji na temat szczepionki na COVID-19 wkrótce.