Jak nosić maseczkę zimą? Pamiętaj o tej zasadzie
W ramach walki z pandemią koronawirusa wszyscy obowiązkowo musimy nosić maseczki ochronne, zasłaniające nos i usta. Dowiedz się, jak nosić maseczkę w okresie zimowym i jakich zasad należy przestrzegać, by skutecznie chronić siebie i innych przed COVID-19.
Obowiązkowe maseczki ochronne
W ramach walki z pandemią COVID-19, już w październiku Rząd wprowadził dodatkowe restrykcje i nakazał wszystkim obywatelom noszenie maseczek lub przyłbic ochronnych, zasłaniających nos i usta. Maseczki ochronne należy nosić w przestrzeni publicznej i miejscach ogólnodostępnych: galeriach handlowych, sklepach, urzędach, na poczcie, w kościołach, środkach transportu publicznego, a także w miejscu pracy i budynkach użyteczności publicznej.
Kto nie musi nosić maseczek?
Maseczek ochronnych nie musza nosić dzieci do 5. roku życia, osoby poruszające się własnym samochodem oraz osoby z niektórymi zaburzeniami. Muszą one jednak przedstawić zaświadczenie lekarskie, potwierdzające zaburzenia rozwoju, psychiczne, niepełnosprawność intelektualną albo trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
Mandaty za brak maseczek ochronnych
Dotychczas za brak maseczki ochronnej, zasłaniającej nos i usta groził mandat karny w wysokości 500 zł. Wiele osób odmawiało jego przyjęcia, wówczas sprawa kierowana była do sądu. Jednak bardzo często sądy umarzały postępowanie w takich przypadkach. Mandaty za brak maseczek budziły wiele wątpliwości natury prawnej, ponieważ przepisy w tej kwestii nie były jednoznaczne.
Aż 1000 złotych za brak maseczki ochronnej!
Jednak w grudniu weszła w życie ustawa antycovidowa, która prawnie sankcjonuje nakładanie mandatów za brak maseczek ochronnych. Mandaty znacząco wzrosły i wynoszą teraz aż 1000 złotych! To bardzo dotkliwa kara, która czeka wszystkie osoby uchylające się od obowiązku ich noszenia.
Jak nosić maseczkę zimą?
Wszyscy są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust. Jak nosić maseczkę w okresie zimowym i jakich zasad należy przestrzegać, by skutecznie chronić siebie i innych przed koronawirusem?
Naukowcy zwracają uwagę, że zimą z powodu opadów deszczu, śniegu, niskich temperatur i zwiększonego wydychania pary wodnej, maseczki szybko wilgotnieją. Mokra maseczka nie spełnia swojej ochronnej roli i przestaje być skuteczna. Jak podaje serwis internetowy medonet.pl, doktor Simon Clarke, profesor mikrobiologii komórkowej uważa, że „wilgotna maska niczym nie różni się od brudnej chustki przywiązanej do twarzy". Dlatego zimą musimy zadbać o to, by wymieniać zawilgocone maseczki na nowe!