Zdrowie

Czy ozdrowieńcy mogą zakażać innych?

Czy osoby, które pokonały COVID-19 wciąż mogą zarażać innych? Poznaj najnowsze doniesienie naukowców i dowiedz się, czy ozdrowieńcy mogą przenosić koronawirusa!

COVID-19 w Polsce i na świecie

Pandemia koronawirusa na świecie i w Polsce nie zwalnia. Trwa już prawie rok, a do tej pory zachorowało ponad 64 miliony osób, z czego już ponad milion w Polsce. Mimo tylu zakażeń, wciąż pojawia się wiele wątpliwości dotyczących choroby, jej przebiegu i skutków. Wiele osób zastanawia się czy osoby, które pokonały koronawirusa mogą zakażać innych?

COVID-19: objawy i przebieg choroby

COVID-19 to choroba układu oddechowego, która charakteryzuje się gorączką, dusznościami, problemami z oddychaniem, kaszlem oraz gwałtowną utratą węchu i smaku. Mogą występować takie objawy jak katar, ból gardła, głowy, mięśni, zmęczenie i osłabienie. Zdarza się, że pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego i zmiany skórne. W zależności od nasilenia objawów, koronawirusa leczy się w domu lub szpitalu. Choć 80% osób przechodzi chorobę łagodnie, to u niektórych chorych ma ona ciężki, a nawet krytyczny przebieg i może prowadzić do wstrząsu septycznego, posocznicy, a nawet zgonu.

Czy ozdrowieńcy mogą zakażać innych?

Doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, w rozmowie z Dzień Dobry TVN odpowiedział na pytanie, czy ozdrowieńcy mogą zakażać inne osoby. Według niego ryzyko zakażenia się koronawirusem od osoby, która pokonała chorobę jest minimalne.

Od kogo najczęściej się zarażamy?

Najczęściej zarażamy się od osób, które są w aktywnej fazie zakażenia. Zazwyczaj dochodzi do tego w 6. i 7. dniu infekcji, gdy koronawirus gwałtownie namnaża się organizmie chorego. Po pokonaniu choroby, w organizmie wytwarzają się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, co oznacza, że zyskujemy odporność.

Ryzyko zakażenia istnieje

Ryzyko zakażenia się koronawirusem od ozdrowieńca niemal nie występuje, jednak teoretycznie wciąż istnieje. Należy pamiętać o tym, że ozdrowieńcy mogą oni przenosić COVID-19 biernie: na skórze lub błonie śluzowej. Oprócz tego, naukowcy potwierdzają, że czasem występują przypadki ponownego zarażenia się koronawirusem wśród osób, które już go przeszły.

Powtórne zarażenie się koronawirusem

Choć do tej pory uważano, że koronawirusem nie można się powtórnie zakazić, naukowcy potwierdzają, że jest to możliwe. Zatem osoby, które już przeszły COVID-19, wciąż powinny na siebie uważać, ponieważ mogą zachorować kolejny raz. Wirusolodzy uważają, że choć 90% osób ma bardzo małe szanse na powtórne zachorowanie, to zdarza się, że takie przypadki występują.

Ozdrowieńcy powinni zachowywać ostrożność i dbać o zdrowie swoje i najbliższych. Wciąż obowiązuje ich noszenie maseczek ochronnych, zasłaniających nos i usta oraz zachowywanie odpowiedniego dystansu społecznego.

 

Popularne artykuły

Usuń z powietrza rakotwórcze substancje! Te rośliny doniczkowe są niezastąpione!

Kryzys energetyczny: Popularna sieć spożywcza wygasza oświetlenie!

Urlop bez limitu! Mit czy realna opcja? Dowiedz się, jak to jest możliwe w Polsce!