Naucz się mówić NIE- 5 sposobów na asertywną odmowę
Zdarza się że ludzie proszą Cię o zrobienie czegoś, na co kompletnie nie masz ochoty? Masz prawo odmówić takiej prośby! Poznaj pięć sposobów na asertywną odmowę. Naucz się mówić "NIE".
Czym jest asertywna odmowa?
Asertywna odmowa to forma odmowy, którą stosujemy, gdy nie jesteśmy w stanie spełnić prośby lub żądania drugiej osoby, ponieważ odbywa się to kosztem naszych chęci, interesów czy dążeń. To czytelne, uczciwe i stanowcze stwierdzenie. W asertywnej odmowie zamiast słów: „nie mogę”, „muszę”, używa się takich, które odwołują się do własnych postanowień: „wolę”, „chcę”, „wybieram”.
Z czego składa się asertywna odmowa?
Asertywna odmowa powinna składać się z następujących elementów:
- Słowo NIE
- Informacja o decyzji- poinformowanie rozmówcy o odmowie, komunikat że działanie nie zostanie podjęte, prośba nie zostanie spełniona
- Wyjaśnienie motywów odmowy- to ewentualność, jeśli chcemy możemy poinformować rozmówce o powodach naszej odmowy, bez pretensji i usprawiedliwień
- Komunikat podtrzymujący relacje- to ewentualność, która polega na komunikacie zmiękczającym, który czyni odmowę bardziej do przyjęcia przez drugą osobę
Techniki asertywnej odmowy
Technika zdartej płyty
Technika zdartej płyty stosowana jest w sytuacji, gdy nasza odmowa nie dociera do odbiorcy. Technika ta polega na wielokrotnym powtarzaniu zdania, które zostało wypowiedziane za pierwszym razem, bez zmiany jego treści. Pozwoli uniknąć presji otoczenia i prędzej, czy później doprowadzi do wyczerpania się argumentów drugiej strony.
Jujitsu
To chwyt komunikacyjny, technika zaczerpnięta z sztuk walki, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza „ugięcie się”. To nieprzeciwstawianie się argumentom osoby, która nas o coś prosi. Nie staramy się udowodnić własnej racji, a pokazujemy, że rozumiemy i szanujemy argumenty drugiej osoby, przy stanowczej obronie własnych racji.
Jestem słoniem
To zasada, która polega na kontroli własnego zachowania. To zwolnienie tempa wypowiedzi, parafrazowanie, dopytywanie i danie sobie czasu na zastanowienie. Polega na opanowaniu emocji, utrzymywaniu kontaktu wzrokowego z rozmówca, głębokim oddechu. Pozwala to na zwiększenie pewności siebie i kontrolowanie sytuacji.
Nie przepraszaj
Jeśli komuś asertywnie odmawiasz, nie przesadzaj przy tym z powtarzaniem słowa „przepraszam”. Unikaj usprawiedliwiania się, tłumaczenia i nadmiernego wyjaśniania powodów swojej decyzji. Nie daj się wpędzić w poczucie winy, pamiętaj, że masz prawo odmówić, tak samo jak druga osoba ma prawo poprosić.
Zaproponuj alternatywę
Jeśli stosujemy asertywną odmowę, to zaproponowanie alternatywy wobec rozmówcy, będzie wyrazem podtrzymywania relacji. Polega na zaproponowaniu mu innej formy pomocy, nawet jeśli nie polega ona na zrealizowaniu jego pierwotnej prośby.