Zdrowie

Brzuch boli z lewej strony? Sprawdź co to oznacza!

Ból brzucha może być zlokalizowany w różnych jego częściach. Jednak, jeśli odczuwamy ból z jego lewej strony, może on być objawem poważnej choroby np. zapalenia trzustki czy tętniaka aorty. Silnego bólu w tej części naprawdę nie można bagatelizować.

                       

Kiedy odczuwamy ból brzucha rzadko, kiedy myślimy, by skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj same radzimy sobie z tego typu dolegliwościami. Jednak zależnie od tego, gdzie nas boli i jak nas boli, może się on wiązać z chorobami zagrażającymi naszemu życiu. Silny ból umiejscowiony z lewej strony, który kłuje, pulsuje, jest skurczowy nagły lub przewlekły powinien skłonić nas do wizyty lekarskiej.

 

Ból brzucha nagły i silny w okolicy lewego podżebrza

Nagły, bardzo silny ból zlokalizowany po lewej stronie, w okolicy żeber, który promieniuje, aż do pleców może być objawem ostrego zapalenia trzustki. Jeśli faktycznie o tym świadczy, będzie stały i uporczywy, trwający nawet do kilku dni. Towarzyszyć mu mogą nudności i wymioty, będzie się też pogłębiał przy kaszlu, a zmniejszał w pozycji siedząco-pochylonej. Taki ból wymaga jak najszybciej konsultacji z lekarzem, jeśli objawy potwierdzą się, będzie potrzebne leczenie szpitalne, ponieważ ostre zapalenie trzustki zagraża naszemu życiu.

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami

Ból brzucha z lewej strony, który promieniuje pod żebra, może świadczyć o problemach z śledzioną. Ból może pojawić się nagle, gdy śledziona jest powiększona. Może być gwałtowny i pojawić się w związku z urazem, na skutek, którego delikatny narząd pękł. Objawami, które towarzyszą bólowi związanemu ze śledzioną, są gorączka, czkawka, jadłowstręt oraz przyspieszony oddech. Przy takich dolegliwościach wizyta lekarska jest obowiązkowa i powinna odbyć się jak najszybciej.

Ból brzucha z lewej strony na górze z objawami niestrawności

Ból brzucha po lewej stronie, zlokalizowany dosyć wysoko, któremu towarzyszą objawy niestrawności, pełności i wzdęcia może wskazywać na problemy z żołądkiem lub dwunastnicą. Może oznaczać to zapalenie błony śluzowej żołądka, o różnym podłożu. Podczas takiego bólu możemy wspomóc się lekami dostępnymi bez recepty z grupy PPI (pantoprazol, omeprazol). Należy także odstawić leki przeciwbólowe, jeśli jakieś są przyjmowane i oczywiście skontaktować się z lekarzem.

 

Ból brzucha w okolicy dołka podsercowego przewlekły, lecz pojawiający się po jedzeniu

Przewlekły ból, który pojawia się po jedzeniu w okolicach dołka podsercowego lub lewego podżebrza, może być spowodowany przewlekłym zapaleniem trzustki. Może on także promieniować do lewej łopatki i barku, a świadczy to o stopniowym, ale nieodwracalnym uszkodzeniu tego narządu. Jeśli to trzustka, bólowi mogą towarzyszyć także wzdęcia, uczucie pełności, nudności wymioty, biegunka. Są to objawy, które powinniśmy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

Ból brzucha kurczowy, silniejszy z lewej strony

Jeśli kurczowy ból brzucha nasila się podczas ucisku, a silniej odczuwamy go z lewej niż z prawej strony, możemy cierpieć z powodu zapalenia uchyłków jelita grubego. Podczas stanu zapalnego bólowi brzucha towarzyszą nudności, gorączka, dreszcze i zaparcia bądź biegunka. Przy takich dolegliwościach nie należy samemu przyjmować żadnych leków i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Ból brzucha skurczowy, zlokalizowany w lewym podbrzuszu

Jeśli silne skurcze i ból zlokalizowane są w lewym podbrzuszu u kobiety, mogą być objawem zapalenia przydatków. Ból taki ma zmienne natężenie i odczuwać możemy go także w dolnej części pleców.

Mogą towarzyszyć mu objawy takie jak gorączka, nudności, wymioty, wzdęcia, ból podczas stosunku i upławy o nieprzyjemnym zapachu. Przedłużający się stan zapalny przydatków może prowadzić do poważnych konsekwencji, więc powyższe objawy powinny przekonać nas do wizyty u specjalisty.

Ból brzucha kłujący, zlokalizowany w lewym podbrzuszu

Kłujący ból w lokalizacji podbrzusza może świadczyć o przepuklinie pachwinowej. Jest on odczuwalny w mosznie i pachwinie nawet w spoczynku, ale nasila go najmniejszy nawet wysiłek i kaszel. Może wystąpić guz w powłokach skórnych, ale nie zawsze tak się dzieje. Dodatkowymi objawami są wzdęcia i wymioty.

Ból brzucha pulsujący z lewej strony

Jeśli ból brzucha z lewej strony pulsuje i promieniuje do krzyża i krocza, może być oznaką tętniaka aorty brzusznej. Taki ból wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem, ponieważ tętniak w każdej chwili może pęknąć. Jest to stan zagrażający naszemu życiu i wymagający natychmiastowej operacji.

 

 

 

 

 

 

Popularne artykuły

Jak ubrać się do samolotu? Eksperci wyjaśniają!

Limit Recept Paraliżuje System Zdrowia?! Lekarze Apelują do Ministra Zdrowia!

Twój dom ma więcej niż 10 lat? Możesz otrzymać 100% dofinansowania!