Tych produktów nie wkładaj do lodówki!
Produkty przechowujemy w lodówce, chcąc zapewnić im jak najdłuższą świeżość. I rzeczywiście trzymanie ich w chłodzie przedłuża czas przydatności do spożycia. Jednak w przypadku niektórych produktów jest zupełnie odwrotnie. Sprawdź, czego tam nie chować!
Nie wszystkie produkty lubią niską temperaturę. Czasami nasza nadgorliwość i chowanie do lodówki różnych rzeczy może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Nauczyłyśmy się także przechowywać w lodówce rzeczy nienadające się do spożycia takie jak lakier czy kremy. Czy aby na pewno tego potrzebują? Poniższym produktom chłód na pewno nie służy.
Przyprawy
To kolejne produkty, który wkładamy do lodówki, by podtrzymać ich aromat. W rzeczywistości szybciej stracą go właśnie tam. Świeże czy suszone zioła najlepiej czują się w temperaturze pokojowej i suchych miejscach.
Miód
Niskie temperatury sprzyjają krystalizacji miodu. Możemy trzymać go w temperaturze od 8 stopni w górę, nie niższej.
Pomidory
Niska temperatura prowadzi do rozkładu cukrów, kwasów i substancji zapachowych zawartych w pomidorach. Chłód pozbawia je smaku, zapachu i soczystości.
Owoce egzotyczne
Owoce egzotyczne takie jak melon, arbuz, kiwi czy grejpfrut możemy włożyć do lodówki dopiero po przekrojeniu i zabezpieczeniu folią spożywczą, inaczej stracą zapach i smak. Do przechowywania w lodówce nie nadają się także owoce takie jak mango, ananas, banany, awokado, brzoskwinie, nektarynki, jabłka, gruszki, śliwki, pomarańcze, limonki.
Cebula i czosnek
Cebula lubi chłód, ale lubi też cyrkulację powietrza. W lodówce szybko się zepsuje. Najlepiej przechowywać ją w miejscu ciemnym, chłodnym i niezbyt szczelnie zamkniętym. Czosnek podobnie jak cebula lubi przepływ świeżego powietrza.
Pieczywo
Pieczywo w lodówce szybko wysycha. Najlepiej przechowywać je w temperaturze pokojowej w lnianym worku. Jeśli chcemy przedłużyć ich przydatność do spożycia, możemy je zamrozić.
Kasza i ryż
Sypkie produkty takie jak kasze, ryż, cukier, mąki nie lubią niskich temperatur. Przechowując je w suchym miejscu możemy położyć przy nich liście laurowe, które odstraszają mole.
Kawa i herbata
Wbrew powszechnej opinii, że kawa w lodówce zachowuje swój aromat, nie jest to prawdą. Niezależnie od rodzaju kawy w lodówce straci ona swój zapach. Herbata podobnie jak kawa straci aromat w niskiej temperaturze.
Oliwa i oleje
Oliwa z oliwek w lodówce szybko zmętnieje. Nie powinno się także przechowywać w lodówce pozostałych rodzajów olejów, z wyjątkiem lnianego, który trzymamy w niskiej temperaturze.
Rośliny strączkowe
Rośliny strączkowe w lodówce szybciej zgniją. Przechowujemy je w miejscu suchym i ciemnym. Podobnie zachowują się: papryka, marchewka i ogórek zielony. Nawet jeśli wyjmiemy je, zanim się zepsują, stracą swój zapach i sprężystość.
Ziemniaki
Pod wpływem niskich temperatur skrobia w ziemiankach przekształca się w cukier. Ziemniaki tracą w lodówce swój smak i kolor.
Baterie
Wydajność baterii wcale nie zwiększa się w niskich temperaturach. Zbyt niska podobnie jak zbyt wysoka temperatura skraca żywotność baterii.
Lakier do paznokci
Nie jedna z nas na pewno chowa lakiery do paznokci do lodówki. Nie ma to na nie dobrego wpływu, a wręcz przeciwnie – w lodówce lakiery szybciej zgęstnieją. W przeciwieństwie do kremów, które możemy przechowywać w lodówce, lakierów do niej nie wkładajmy.