Kulinaria

Jak przyrządzić indyka? Zbiór porad

Duży, soczysty pieczony w całości indyk nieodłącznie kojarzy się z amerykańskim Świętem Dziękczynienia, które co roku przypada w czwarty czwartek listopada. Do Europy przywieźli go najprawdopodobniej Hiszpanie w XVI wieku. Co ciekawe, to pierwsze zwierzę, którego hodowla z sukcesem przyjęła się na naszym kontynencie. Kiedy indyk pojawił się na naszych stołach i jak go przyrządzano? 

W Polsce indyka jadano już w XVII wieku, pojawiał się na szlacheckich stołach w towarzystwie śmietany oraz cebuli. Dziś każdy może pójść do sklepu i kupić dorodną pierś z indyka, a nawet i całego ptaka. Pozostaje tylko jedno pytanie – jak przygotować tego typu mięso? Które części indyka wykorzystać do przygotowania gulaszu, a które do delikatnych medalionów?  Oto zbiór porad, jak przygotować mięso z indyka, aby było soczyste i aromatyczne!  

Jak przygotować mięso z indyka?

Całą tuszkę z indyka można upiec lub podzielić na kilka części, z których każdą można wykorzystać do innych przepisów:

  • Korpus wykorzystujemy do przygotowania treściwego rosołu.
  • Skrzydełka i szyja świetnie nadają się do bulionu mięsnego, który stanowi podstawę delikatnym zup-kremów.
  • Podroby (wątrobę, żołądek, serce) świetnie nadają się do przygotowania domowych pasztetów.
  • Udziec z indyka oraz golonka (podudzie) to baza dla gęstych, aromatycznych gulaszy, jak i do przygotowania pieczonego kawałka mięsa z dodatkiem sosu chrzanowego lub śmietanowego. Ta część mięsa wymaga stosunkowo długiej obróbki termicznej.
  • Pierś z indyka dzieli się na filet oraz delikatne medaliony (polędwicę). Oba fragmenty wymagają krótkiego smażenia oraz pieczenia ze względu na swoją kruchość i delikatność. Co ciekawe, pierś z indyka ma mniej kalorii niż filet z kurczaka!

Pamiętajmy: aby mięso było soczyste i wilgotne, musimy je odpowiednio zamarynować. Jeśli pieczemy całego indyka, to powinien on poleżeć w solance przez około 24 godziny. Nieco mniej czasu wymaga marynowanie poszczególnych elementów: udek, skrzydełek czy też piersi. Tutaj wystarczy przyprawić mięso i pozostawić je na noc w lodówce. 

Marynata do indyka może mieć różne smaki: od słodkiego, który uzyskamy dzięki suszonym owocom (np. morelom, żurawinie czy też gruszkom), poprzez słodko-pikantny (świetnie sprawdzi się klasyczna marynata miodowo-musztardowa czy też paprykowo-czosnkowa), aż po nieco egzotyczne odsłony (używając sosu teriyaki czy też sriracha). W Meksyku wielką popularnością cieszy się indyk w czekoladowym sosie mole – to jedno z narodowych dań tego kraju. Przepis na indyka w mole jest różny w zależności od regionu: może przybrać różnorodne warianty, od jasnego, złotego, poprzez zielony, czerwony, skończywszy na głęboko czarnym kolorze. Sekret sosu tkwi w odpowiedniej kompozycji orzechów, nasion, przypraw (m.in. goździków, wędzonej papryki i cynamonu) i słodyczy czekolady. Tak przygotowane mięso piecze się osobno i polewa mole tuż przed samym podaniem.

Nieco więcej wysiłku wymaga pieczenie nadziewanego indyka, bowiem o ile czas pieczenia jest identyczny, o tyle trzeba nieco więcej czasu poświęcić na przygotowanie nadzienia. Powinno być lekkie i puszyste – tutaj znakomicie sprawdzi się masa na bazie utartej kostki masła z żółtkami, usmażoną i pokrojoną na drobno kurzą wątróbką, natką pietruszki, rodzynkami, namoczoną w mleku chałką oraz ubitą pianą z białek.

Zobacz także: Jak przyrządzić indyka?

Ile czasu piec indyka?

Amerykański przepis na indyka pieczonego w całości, przekazywany z pokolenia na pokolenie, nie należy do skomplikowanych – sukces tkwi w odpowiedniej obróbce cieplnej. Mięso włożone do piekarnika powinno być soczyste, a skórka chrupiąca. Aby tak się stało, należy przestrzegać jednej zasady: każdy kilogram mięsa wymaga pieczenia przez 45 minut w temperaturze 160° C. Ważne jest także podlewanie mięsa mieszanką sosu i tłuszczu, jaki wyciekł z indyka – czynność tą wykonujemy dwukrotnie w ciągu godziny. Sukces w dobrze przygotowanym indyku tkwi w odpoczynku mięsa po upieczeniu. Nie wyciągamy go od razu z piekarnika, lecz pozostawiamy w cieple przez około 15 minut.

Zobacz także: Pieczona pierś z indyka

Przepis na pieczoną pierś z indyka

Filet z indyka można przyrządzić na wiele sposobów, podobnie jak kurze piersi: gotując na parze, smażąc czy też piekąc. Drobiowe mięso można podać w także nietypowej formie w cieście francuskim – oto przepis na filet z indyka po hawajsku.

Składniki:

  • 1 duża pierś z indyka,
  • 2 plasterki ananasa z puszki,
  • 2 plasterki sera wędzonego,
  • 1 opakowanie ciasta francuskiego,
  • 1 jajko,
  • przyprawy: sól, pieprz, oregano.

Przygotowanie: pierś z indyka dokładnie myjemy pod bieżącą wodą, osuszamy i kroimy na cztery większe kawałki. Lekko rozbijamy, oprószamy solą, pieprzem i oregano, krótko podsmażamy z obu stron pilnując, aby w trakcie smażenia nie dotykać mięsa (w środku zamkną się wszystkie soki, dzięki czemu filet będzie soczysty). Ciasto francuskie dzielimy na cztery części. Podsmażone kawałki zawijamy w ser, na wierzch kładziemy plasterek ananasa i dokładnie zawijamy w kopertę. Całość smarujemy roztrzepanym jajkiem. Tak przygotowane mięso pieczemy przez około 20 minut w temperaturze 200° C. Danie podajemy w towarzystwie sałatki z rukoli, pomidorków cherry i oliwy z oliwek. Smacznego!

Popularne artykuły

Dlaczego niektóre pomidory pozostają zielone? Ten jeden czynnik powoduje, że nie dojrzewają

Świetny sposób na pozbycie się latających muszek!

WYKORZYSTAJ TO jeżeli twoje buty są śliskie!