Jak usunąć świecące plamy po żelazku z ubrań? Poznaj kilka domowych sposobów!
Każdy z nas chce wyglądać schludnie i elegancko. Ładna fryzura, zadbane ręce czy czyste ciuchy to podstawa schludnego wyglądu. Czasami rano brak nam czasu o zadbanie o wszystkie te elementy, wtedy śpieszymy się i coś może pójść nie tak. Najczęściej pośpiech i nagrzane żelazko powoduje, że zamiast wyprasować ubranie, tylko je niszczymy.
Zbyt wysoka temperatura
Niektóre materiały mają to do tego, że pod wypływem zbyt wysokiej temperatury się „wybłyszczają”. Świecące plamy odznaczają się na tle reszty materiału i nie wyglądają zbyt ładnie. Jeśli niechcący użyjemy zbyt wysokiej temperatury i materiał się zniszczy, wtedy zazwyczaj przeznaczamy takie ubranie na straty. Istnieją jednak domowe sposoby, które pozwolą na przywrócenie świetności „wybłyszczonym” ubraniom.
1) Sól
Na materiał, który uległ przypaleniu i się „wybłyszczył” może pomóc zwykła sól kuchenna. Wystarczy, że taką „plamę” zwilżymy zimną wodą i posypiemy ją solą kuchenną. Następnie ubranie należy wysuszyć na słońcu, ponownie zamoczyć i wypłukać. Ostatnim krokiem jest ponowne wyprasowanie ubrania. Taki sposób najlepiej jest zastosować do białej odzieży z bawełny.
2) Boraks
Na problemy z wybłyszczeniem, które objawiły się żółtymi plamami na białym płótnie, również jest sposób. Wystarczy takie miejsce potrzeć szmatką zanurzoną w roztworze wody z boraksem. Odpowiednie proporcje to 2 łyżeczki boraksu na 250 ml wody. Po tym zabiegu należy wyprać ubranie w letniej wodzie i znów je wyprasować.
.
3) Mieszkanka z cukru lub białek
Na zniszczone przez za wysoką temperaturę białe bawełniane bluzki również jest sposób. Na „wybłyszczone” miejsce należy nałożyć zwilżony cukier lub ubite białka. Taki roztwór należy pozostawić na 15 minut i po tym czasie spłukać go ciepłą wodą, a ubranie pozostawić do samoistnego wyschnięcia.
4) Masa z bielinki
Czasami ubranie znacząco na nam się przypali, aż powstaną czarne plamy. I na takie zaniedbanie są sposoby. Na przypalone płótno należy wtedy nałożyć i wetrzeć roztwór z bielinki. Można też wykorzystać do tego inną substancję, która ma w swoim składzie chlor. Gdy roztwór ten zbieleje, wtedy należy wyprać całe ubranie i znów je wyprasować.
5) Woda utleniona
Na przypalone ubrania pomoże też woda utleniona. „Wybłyszczone” miejsce należy zwilżyć wodą i polać wodą utlenioną 10%. Gdy zobaczymy, że plama niknie, wtedy możemy przepłukać ubranie w ciepłej i czystej wodzie, a następnie znów wyprasować.
6) Ocet
W walce z przypalonymi plamami pomoże również ocet, który ma nie tylko smakowe właściwości. W roztworze wody z octem należy zwilżyć kawałek szmatki i przetrzeć nią przypalone miejsce. Czarne ubrania najlepiej jest prasować przez szmatkę i po lewej stronie. Wtedy żelazko nie ma bezpośredniego styku z materiałem, dzięki czemu się ono nie wybłyszczy.