Jak powiedzieć dziecku "nie" ale w innych słowach? Poznaj kilka sposobów!
Wychowanie dziecka i przekazanie mu najważniejszych zasad i rad nie jest proste. Czasami rodzice muszą być zarówno cierpliwi, opiekuńczy, jak i stanowczy. Małe dzieci mają to do siebie, że są bardzo ciekawskie i nie zawsze wystarczy powiedzieć im słowo „nie”. Zazwyczaj w takim wypadku dopytują, drążą temat i nie dają za wygraną. Poznaj kilka sposobów, jak powiedzieć dziecku „nie”, ale w innych słowach!
Słowo "nie"
Rodzicom najłatwiej jest zabronić czegoś dziecku poprzez proste słowo „nie”. Zbyt częste używanie tego „argumentu” może spowodować, że w późniejszych latach dziecko będzie się bardziej buntować. Czasami dzieci są dociekliwe i dopytują, dlaczego coś jest im zabraniane. Wytłumaczenie dziecku, dlaczego nie może czegoś zrobić, nie jest łatwe. Poznaj kilka sposobów, jak dziecku czegoś zabronić przy okazji argumentując swoją decyzję.
„Wiem, że A, ale B”
Takie stwierdzenie od razu pokazuje, że twoja negatywna odpowiedz, jest od razu uargumentowana. Dzięki temu dziecko wie, dlaczego się mu czegoś zabrania. Jest ono w stanie zrozumieć twoją decyzję i bardziej się z nią pogodzić. Taka odpowiedź pokazuje, że jako rodzic masz większą wiedzę i doświadczenie i wiesz, co jest lepsze do twojego dziecka.
Rzucanie jedzeniem
Małe dzieci mają tendencję do zabawy jedzeniem i to nie dlatego, że chcą rodzicom zrobić na złość, ale dlatego, że gdy już się najedzą, nie wiedzą, co zrobić z jego resztkami. Takie zachowanie zazwyczaj sprawia, że rodzice nie są z tego zadowoleni. W takim wypadku należy dziecku wytłumaczyć, że nie takie jest zastosowanie danej rzeczy. Jeśli dziecko bawi się jedzeniem, wtedy należy mu wytłumaczyć, że jedzenie nie służy do zabawy, tylko ma inne przeznaczenie.
Rzucanie zabawkami
Dzieci, żeby wzbudzić twoje zainteresowanie, zaczyna rzucać zabawkami. Rob tak również wtedy, gdy po prostu nie wie jak się bawić daną zabawką. W takiej sytuacji, zamiast krzyczeć na dziecko lepiej jest podejść do niego i pokazać mu jak się powinno bawić. Zaoszczędzi to dziecku przykrej sytuacji a tobie nerwów. Takim zachowaniem pokażesz dziecku, że go szanujesz i rozumiesz.
Delikatność jest ważna
W niektórych sytuacjach dziecko nie wie jak się zachować, dlatego jego zachowanie nie zawsze jest poprawne. Dziecko może np. niszczyć zieleń lub nieodpowiednio bawić się z psem czy kotem. Widząc to, nie należy na niego krzyczeć, tylko spokojnie mu wytłumaczyć, dlaczego jego zachowanie jest złe. Zamiast krótkiego „nie wolno” lepiej jest powiedzieć, że „kwiaty i zwierzęta też mają uczucia i należy się z nimi obchodzić delikatnie”.
Słowa, nie gesty
Warto też nauczyć dziecko wyrażania swoich uczyć poprzez słowa, a nie gesty. Z samego wymachiwania rękami czy tupania nogami nie dowiesz się, o co tak naprawdę chodzi twojemu dziecku. Zamiast krzyczeć na dziecko, że jego zachowanie jest złe, lepiej jest wytłumaczyć mu, że nie może się tak zachowywać, ponieważ nie wiesz, w czym leży wtedy problem. Daj mu przykład swoją osobą i nie zachowuj się agresywnie, tylko spokojnie i zrównoważenie.
Wyraźne mówienie, a nie marudzenie
Gdy małemu dziecku się czegoś zabroni, wtedy zaczyna ono najczęściej krzyczeć lub marudzić. Wytłumacz wtedy dziecku, że nie może się tak zachowywać, ponieważ ty nie rozumiesz, co ono do ciebie mówi. Marudzenie czy jęczenie nie pomoże ci w zrozumieniu jego problemu. Gdy dziecko zacznie mówić normalnym głosem i powie, o co mu chodzi, wtedy możesz je przytulić i okazać swoje wsparcie.