Newsy

Twoje dziecko krzyczy i kopie? Powinnaś się cieszyć. Poznaj 5 powodów dlaczego to robi!

Rodzicielstwo to bardzo ekscytujący, ale zarazem i trudny okres w życiu każdego dorosłego. Wychowanie dziecka wiąże się z dużą odpowiedzialnością oraz niewyczerpanymi pokładami cierpliwości. Mimo naszych najszczerszych chęci dziecko nie zawsze zachowuje się wedle naszej oczekiwań. Czasami zdarzają się napady złości u dziecka, które trudno uspokoić. Mają one jednak dobry wpływ na zdrowie psychiczne malucha.

Zdanie psychologów 

Psychologowie twierdzą, że takie napady złości u małych lub trochę starszych dzieci są dobre dla ich zdrowia emocjonalnego. Tego samego nie można jednak powiedzieć o rodzicach, którzy czasami nie wiedzą jak zareagować, gdy dziecko płacze, kopie i krzyczy jednocześnie.

Takie zachowanie według psychologów rodzice powinni przyjmować ze spokojem. Sprawdźcie, jakie pozytywne efekty przynosi takie zachowanie naszego malucha!



Akceptacja słowa „nie”

Rodzice nie na wszystko pozwalają swoim dzieciom, co jest normalne w procesie wychowania. Przez słowo „nie” wyznaczają oni granice akceptowanego zachowania. Zazwyczaj napady złości występują właśnie po usłyszeniu takiej odpowiedzi.

Dziecko chce pokazać, że się z czymś nie zgadza, a że nie ma siły argumentów, to zaczyna krzyczeć i się nieznośnie zachowywać. Rodzice nie powinni się ugiąć pod wpływem takiego zachowania. Dzięki temu dziecko uczy się, że nie na wszystko dostanie przyzwolenie.

Złość jest częścią procesu nauki.

Okazywanie przez dziecko złości pokazuje, że ma ono z czymś problem lub sobie z czymś nie radzi. Dzięki temu rodzice widzą, że trzeba mu w czymś pomóc. Frustracja i rozczarowanie u dziecka to uczucia, które nagromadzają się, jeśli dziecko nie radzi sobie z jakimś zadaniem lub zabawka. Dziecko, które pozbędzie się tych uczuć, chętniej podejmie kolejną próbę poradzenia sobie z jakimś problemem.

Pokazuje uczucia

Napady złości u dziecka pokazują, że nie tłumi on swoich uczuć wewnątrz, tylko je uzewnętrznia. Jest to zdrowe, aby pozbywać się złych emocji, które siedzą w środku.

Łzy zawierają w swoim składzie kortyzol, który jest właśnie hormonem stresu. Lepiej jest, aby dziecko pozbyło się złych emocji, ponieważ dzięki temu po tym incydencie będzie ono spokojniejsze. Rodzice w tym wypadku powinni zachować spokój i cierpliwość, a nie uspokajać dziecko.


Napady działają zbliżeniowo

Napady złości u dziecka pokazują, że sobie z czymś nie radzi. Na początku zaczyna się niegrzecznie zachowywać, aby zwrócić uwagę rodziców. Jeśli natomiast zachowają oni spokój i cierpliwość, to pokażą dziecku, że nie robi to nich wrażenia.

Gdy złość minie, dziecko powie, z czym sobie nie radzi, a rodzice, gdy go wysłuchają, na pewno będą chcieli mu pomóc w jego problemie. Dziecko widząc to, będzie wiedziało, że może na rodzicach polegać również w trudnych sytuacjach.

Napady „oczyszczają” organizm

Małe dzieci okazują emocje w najszczerszy sposób, poprzez płacz czy krzyk. Podczas dorastania dzieci tracą tę możliwość, ponieważ coraz bardziej zaczynają kontrolować swoje emocje. Warto jednak pamiętać, że płacz czy krzyk to zdrowe odczucia, które pomagają dzieciom uwolnić się od złych emocji. Nie należy więc uspokajać dzieci w ich napadach złości, tylko poczekać aż one same miną.

Popularne artykuły

KOMPRES Z IMBIRU – wypróbuj świetny lek na kaszel!

Dzień Mincerza: Nietypowe Święto, które Zasługuje na Twoją Uwagę

10 pomysłów na majówkę w Polsce z dala od tłumów.