Czy sól naprawdę jest szkodliwa? Poznaj fakty
Sól kuchenna to najpopularniejsza przyprawa w kuchni i środek konserwujący używany w gospodarstwie domowym. Jemy ją niemal codziennie, jest głównym źródłem sodu w naszym pożywieniu. Powszechnie wiadomo, że nadmiar soli szkodzi, może prowadzić do nadciśnienia tętniczego i chorób układu sercowego. Jednak najnowsze badania wskazują, że nie jest to do końca prawda. Poznaj fakty i dowiedz się, czy sól jest naprawdę szkodliwa.
Właściwości soli
Sól kuchenna, czyli chlorek sodu, to biały, bezzapachowy proszek o słonym smaku. Dostępna jest w postaci nieoczyszczonej soli kamiennej oraz oczyszczonej soli warzonej. To najpopularniejsza przyprawa, używana niemal każdego dnia w kuchni i środek konserwujący, często stosowany w gospodarstwach domowych.
Sól a zdrowie
Sól stanowi główne źródło sodu w naszym pożywieniu. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Reguluje ilość wody, ciśnienie osmotyczne i PH płynów ustrojowych. Zapewnia prawidłową równowagę kwasowo- zasadową i ciśnienie krwi.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzienna dawka soli, spożywana przez każdą osobę powinna wynosić maksymalnie 5 gram- czyli jedną płaską łyżeczkę. Jednak Polacy przekraczają normę i według WHO spożywają, aż trzy razy więcej soli, niż się zaleca.
Czy nadmiar soli szkodzi?
Spożywanie za dużej ilości soli może prowadzić do zaburzenia funkcjonowania organizmu. Powoduje zatrzymywanie się wody w ciele, co z kolei prowadzi do powstawania nadciśnienia tętniczego. Nadmiar soli zwiększa ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe, przeciąża nerki, sprzyja rozwojowi nowotworów żołądka i cukrzycy typu 2.
Spory naukowców o szkodliwość soli
Jednak jak się okazuje, negatywne następstwa spożywania nadmiaru soli nie są do końca potwierdzone. Naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego w swoich badaniach wykazali, że nadciśnienie wywoływane przez sól, nie wynika z zatrzymywania się wody w organizmie.
Jak podaje serwis Focus, opublikowane w czasopiśmie „Cochrane Review” badania nad spożywaniem soli, sugerują, że ograniczenie jej ilości w pożywieniu, nie przyniesie widocznych korzyści zdrowotnych. Nie będzie miało też istotnego wpływu na ochronę przed nadciśnieniem i chorobami serca. Dopiero całkowite wyeliminowanie jej z diety mogłoby pozytywnie wpłynąć na zdrowie.
Niestety nie jest to możliwe do zrobienia, ponieważ sól znajduje się niemal we wszystkich produktach spożywczych, zwłaszcza tych przetworzonych.