Sprawdź, czy jesteś uzależniona od słodyczy
Nie wyobrażasz sobie dnia bez słodkiej przekąski? Czekolada, ciastka, cukierki, to rzeczy które jesz bez opamiętania? Sięgasz po nie kilka razy dziennie? Jeśli zauważysz u siebie te objawy, może to oznaczać, że jesteś uzależniona od słodyczy. Jakie mogą być tego konsekwencje? Jak sobie z nim radzić? Dowiesz się z poniższego artykułu!
Cukier jak narkotyk
Amerykański badacz, doktor Richard Jacoby, autor książki „Cukier. Cichy zabójca. Jak pozbyć się uzależnienia od największej trucizny naszych czasów”, uważa że cukier prowadzi do uzależnienia, tak samo jak narkotyki.
A wręcz może uzależnić osiem razy silniej niż używki. Spożywanie cukru pobudza nasz mózg, do produkowania hormonów serotoniny, dopaminy i endorfin, które są odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności i dobrego samopoczucie.
Dlatego właśnie tak łatwo uzależnić się od słodyczy. Coraz częściej spożywamy cukier, by dostarczyć naszemu organizmowi przyjemnych doznań.
Wpływ słodyczy na zdrowie
Nadmierne spożywanie słodyczy wpływa destrukcyjnie na nasze zdrowie. Może prowadzić do wielu problemów i negatywnych konsekwencji. Oprócz psucia się zębów i szybkiego rozwoju próchnicy, powoduje przyrost zbędnych kilogramów, a w efekcie nadwagę i otyłość.
Zbyt duże spożywanie cukru prowadzi do gwałtownego wahania poziomu glukozy we krwi. Produkowana jest zbyt duża ilość insuliny, która powoduje obciążenie trzustki, a to z kolei może prowadzić do pojawienia się insulinooporności komórek i rozwoju cukrzycy. Za duża ilość cukru w organizmie powoduje też stany zapalne organizmu, problemy skórne, jak trądzik i wysypka, bóle głowy, uczucie przemęczenia i osłabienia.
Jak rozpoznać uzależnienie od słodyczy?
- Nie kontrolujesz ilości spożywanego cukru. Kilka razy dziennie sięgasz po słodycze.
- Słodycze są dla Ciebie nagrodą i pocieszeniem w wielu sytuacjach. W trudnych chwilach, momentach stresu, zdenerwowania czy lęku, jesz coś słodkiego.
- Jesz coraz więcej słodyczy, by poczuć zadowolenie. Nie wystarcza Ci batonik czy parę kostek czekolady, Twój apetyt staje się niepohamowany.
- Obsesyjnie myślisz o czymś słodkim. Nawet gdy jesteś najedzona, czujesz potrzebę przegryzienia słodyczy.
- Czujesz się zmęczona i osłabiona, często boli Cię głowa. Odczuwasz zdrowotne konsekwencje jedzenia za dużej ilości cukru, ale i tak nie możesz przestać.
Uzależnienie od słodyczy- jak je leczyć?
Jeśli chcesz wyleczyć uzależnienie od cukru, w pierwszej kolejności pozbądź się z domu słodyczy. Dzięki temu nie będzie Cię kusić, żeby zjeść do końca, już otwartą tabliczkę czekolady czy paczkę cukierków. Jeśli w ciągu dnia masz ochotę na coś słodkiego, staraj się jeść zamiast tego owoce lub przygotowywać w domu zdrowe przekąski.
Zastąp w nich rafinowany cukier, zdrowymi zamiennikami: miodem, syropem z agawy, daktyli, stewią. Zacznij też suplementować chrom. Zmniejszy to Twój apetyt i ochotę na słodkie przekąski.