Newsy

Dlaczego kot Cię gryzie podczas głaskania?

Właściciele kotów wiedzą, że ich ulubieńcy to niezależne, samodzielne i kapryśne istoty. Czasem zdarza się, że podczas głaskania kot jest szczęśliwy i mruczy z zadowolenia, a już po chwili zaczyna nas gryźć i drapać. Dlaczego tak się dzieje? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Dlaczego kot Cię gryzie podczas głaskania?

Okazuje miłość

Może kazać się, że podgryzanie przez kota podczas głaskania wcale nie jest oznaką niezadowolenia, ale formą wyrażania uczuć. Zwłaszcza jeśli liże Twoją dłoń, a następnie zaczyna ją delikatnie podgryzać, bez zranienia skóry. Jeśli nie wykazuje przy tym oznak agresji, jak syczenie i drapanie, ma zrelaksowaną postawę ciała, to gryzienie może być oznaką miłości.

Bawi się

Zwłaszcza małe kotki, mogą gryzieniem i drapaniem, okazywać zabawę. Nie powinniśmy jednak przyzwyczajać zwierzaka do agresywnych zabaw i specjalnie go drażnić. Spotkanie z ostrymi zębami i pazurami, podczas wspólnych pieszczot i zabaw, nie jest miłe.

Nie lubi pieszczot

Nie wszystkie koty lubią być głaskane. Zdarza się, że przeszkadza im dotyk w niektórych partiach ciała, w pobliżu brzucha lub ogona. Kot może też być chory (ból brzucha, zapalenie stawów, rany, otarcia), przez co staje się nadwrażliwy na dotyk i go unika. Mimo, że kot leży blisko Ciebie albo odpoczywa na Twoich kolanach, niekoniecznie chce być głaskany.

Pokazuje dominację

Czasem kot gryzie swojego właściciela, by pokazać kto rządzi. W jednej chwili może być potulny i przyjazny, a w drugiej agresywny. Chce w ten sposób ustalić domową hierarchię i pokazać swoją dominację.

Działa w samoobronie

Kot gryzie, ponieważ może się czegoś nagle przestraszyć i poczuć się zagrożony. Może się zdarzyć, że głaszczemy go za mocno i w ten sposób pokazuje, że nie podoba mu się nasz dotyk. Pieszczoty mogą też trwać za długo i go znudzić...

Jak uniknąć gryzienia?

Powodów kociego gryzienia jest wiele i zdarza się, że trudno nam znaleźć ich przyczynę. Najlepszym sposobem jest obserwowanie zachowania i mowy ciała kota. Nie należy ignorować sygnałów ostrzegawczych, jak ruszanie ogonem, uszami, napinanie i marszczenie skóry, syczenie i prychanie. Warto w porę przerwać pieszczotę i odsunąć dłoń, zanim kot nas podrapie i ugryzie.

 

 

Popularne artykuły

Ile cukru mają popularne napoje? + Oblicz, ile cukru potrzebujesz, a ile spożywasz

Odżywka na ZNISZCZONE włosy! Zrób ją sama!

Sprawa Tomasza Komendy. Zatrzymano prawdziwego zabójcę?