10 zdrowotnych właściwości śliwek. Musisz to wiedzieć zanim je zjesz.
Śliwki to owoce, które każdy z nas na pewno zna i je kiedyś jadł. Trzeba było jednak patrzeć do środka czy oprócz pestki nie krył się tam jeszcze ktoś, ponieważ nie na żarty mówi się „śliwki robaczywki”. Możliwe, że ze względu na kryjące w sobie niespodzianki, śliwki nie są zbyt popularnym owocem, mimo że mają wiele pozytywnych właściwości i są bardzo zdrowe.
Odmiany śliwek
Śliwka ma ponad 20 swoich odmian, a najbardziej z nich znane są węgierki, mirabelki czy renklody. Różnią się one między sobą kolorem, smakiem, zawartością kalorii oraz wielkością, jednak każda z nich ma wiele wartości odżywczych. Śliwki zawierają w sobie przede wszystkim witaminy z grupy: A, C, B6, K oraz E. Są źródłem wapnia, żelaza, magnezu, potasu oraz błonnika. Można je jeść na świeżo, ale suszone śliwki również są bardzo smaczne.
Chronią jelito grube
Błonnik zawarty w śliwkach, to źródło antyoksydantów, które chronią jelito grube przed nowotworem. Mają one również właściwości przeciwmiażdżycowe i nie pozwalają nam wchłanianie się do organizmu cholesterolu. Zjedzenie kilku śliwek dziennie wyjdzie nam na zdrowie.
Kompan diety
Śliwki to owoce, które są bardzo kaloryczne, jednak nie przeszkadza to w stosowaniu ich w diecie. Kilka zjedzonych śliwek sprawi, że będziemy czuli się syci, przez co nie będziemy dojadać między posiłkami. Poprawią one również przemianę energii i zahamują wchłanianie cukru do organizmu.
Lek na źle samopoczucie
Śliwki posiadają w swoim składzie witaminę B6 i magnez. Te składniki natomiast mają pozytywny wpływ na układ nerwowy. Owoce te są również bardzo dobrym lekiem na złe samopoczucie.
Lek na prostatę
Śliwki jako owoce są bardzo zdrowe. Okazuje się, jednak że kora z ich drzew również. Jest ona wykorzystywana do leczenia różnych chorób m.in. do przeciwdziałania skutkom prostaty u mężczyzn.
Poprawiają pracę jelit
Śliwki w swoim składzie mają sporą ilość błonnika, który pozytywnie wpływa pracę naszych jelit. Dzięki temu jelita pracują sprawniej, a my nie mamy problemów z wypróżnianiem. Pomagają one również usuwać z komórek tłuszcz i zbędny cholesterol. Zjedzenie kilku śliwek dziennie pozwoli zapomnieć o problemie zaparć.
Przeciwdziałają osteoporozie
Te fioletowe owoce mają też pozytywny wpływ na gęstość kości, przez co ryzyko zachorowania na osteoporozę maleje. Zjedzenie koło 10 śliwek dziennie powoduje, że kości są mocniejsze i twardsze, a przez to mniej podatne na złamania.
Dobre dla cukrzyków
Suszone śliwki mają w sobie sporo kalorii, jednak ich świeże odpowiedniki już nie. W 100 g świeżych śliwek jest tylko 30 kcal. Mają one również niski indeks glikemiczny, a więc bez obaw mogą być włączone do diety cukrzyka.
Poprawiają krzepliwość krwi
Śliwki do swojej diety powinny włączyć osoby, które mają problem z krzepnięciem krwi oraz pękniętymi naczyniami krwionośnymi. Owoce te mają dużo witaminy K, która wspomaga krzepnięcie krwi. Witamina C natomiast sprawi, że naczynia krwionośne się uszczelniają, przez co nie dochodzi do ich pękania.
Bomba witaminowa
Śliwki można jeść w formie świeżej, jak i suszonej. Można powiedzieć, że ich suszenie potęguje ilość zawartych w sobie witamin. Suszona śliwka ma pięć razy więcej witaminy A i siedem razy więcej błonnika niż jej świeży odpowiednik. Owoce te to również źródło fosforu i żelaza, które stabilizują pracę układu trawiennego i pokarmowego.
Poprawiają wygląd skóry
Śliwki to też owoce, które świetnie działają na skórę i ogólny wygląd. Dzięki zawartym w nich witaminom oraz przeciwutleniaczom skóra wygląda promienniej, oraz staje się bardziej napięta i wygładzona. Śliwki stosowane są również do produkcji kremów, ponieważ zawierają kwas oleinowy oraz linolowy. Dzięki nim skóra staje się bardziej nawilżona, odżywiona oraz natłuszczona.