Te badania powinnaś zrobić co najmniej raz w roku! Uchroń się przed wieloma chorobami!
Istnieje lista badań, które powinnaś wykonywać profilaktycznie, co najmniej raz w roku. Badania mogą uchronić Cię przed wieloma chorobami, a wczesne wykrycie schorzeń zwiększy szanse na wyleczenie.
Morfologia
Ogólne badanie krwi sprawdza poziom poszczególnych elementów morfotycznych we krwi. W połączeniu z diagnozą pacjenta i jego ogólnym stanem zdrowia, badanie dostarczy wielu informacji. Interpretacja wyników przez lekarza, pomoże wykryć mnóstwo nieprawidłowości i chorób, nawet na wczesnym etapie. Wyniki morfologii wskażą niedobory witamin i składników mineralnych, obecność stanów zapalnych, niedokrwistości, infekcji i wielu innych schorzeń.
Jak się przygotować do badania?
Wystarczy przyjść do laboratorium na czczo (od ostatniego posiłku powinno minąć 12 godzin), między godziną 7:00 a 9:30 rano. Przez 2-3 dni nie powinniśmy pić alkoholu i ograniczyć ilość spożywanej kawy i papierosów. Przed badaniem należy uniknąć wysiłku fizycznego i postarać się nie stresować (może to zaburzyć wyniki).
Badanie moczu
Ogólne badanie moczu dostarcza wielu cennych informacji o organizmie. Podczas badania ocenianie jest jego PH, odczyn, barwa, obecność bakterii i pewnych substancji: białka, glukozy, barwników żółciowe, czerwonych i białych krwinek, ciał ketonowych. Wyniki badania pozwolą na wykrycie wielu chorób układu moczowego, nerek, cukrzycy nadciśnienia czy otyłości.
Jak się przygotować do badania?
Próbka moczu powinna być pobrana rano ze środkowego strumienia. Próbkę należy umieścić w sterylnym, szczelnie zamykanym pojemniku, podpisać i dostarczyć jak najszybciej do laboratorium.
EKG
Badanie EKG warto wykonać profilaktycznie raz w roku. Pomoże wykryć zaburzenia pracy serca, arytmię, czy chorobę niedokrwienną. Badanie wykonuje się w pozycji leżącej. Na nadgarstkach, nogach i klatce piersiowej pacjenta, umieszczone są elektrody, które odbierają potencjały elektryczne. Lekarz interpretując wykres, ma szereg cennych informacji o pracy serca
Jak się przygotować do badania?
Badanie EKG nie wymaga szczególnego przygotowania. Wykonuje się je w pozycji leżącej, przy odsłoniętej klatce piersiowej. Warto więc ubrać rozpinaną bluzkę lub koszulę. Przed badaniem nie należy się forsować i przeciążać.
USG piersi
Warto wykonywać je profilaktycznie co roku. USG piersi pozwoli wykryć zmiany nowotworowe i jest bardzo ważne w profilaktyce raka. Wskazaniem do USG powinny być wszelkie zmiany wyczuwalne w piersiach: guzki, stwardnienia, zmiany w brodawkach, wycieki.
Jak się przygotować do badania?
Do badania nie trzeba się specjalnie przygotować. Warto je wykonać w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.