Ocet różany ma niezwykłe właściwości! Zrób go sama w domu
Lato w pełni, a w powietrzu unosi się słodki, kwiatowy zapach. Kwiaty nie służą jednak tylko do cieszenia naszych oczu, ale maja też wiele zastosowań. Mogą być wykorzystywane w medycynie czy kuchni. Są też dobrą podstawą do robienia perfum lub kosmetyków. W domowych ogródkach zaczyna się pojawiać coraz więcej róż, które są bardzo szlachetnymi kwiatami. Wiele kobiet uwielbia dostawać różane bukiety, ponieważ są one oznaką miłości, pożądania oraz namiętności. Róże, a dokładniej ich płatki, można jednak wykorzystać w inny sposób.
Ocet różany – sposób przygotowania
Płatki róż są jednym z głównych składników octu różanego. Jego sporządzenie jest bardzo proste, a potrzeba do niego tylko płatków róż oraz octu. Drugi składnik może być przez nas dobrany dowolnie. Możemy użyć octu jabłkowego, który ma właściwości lecznicze lub spirytusowego, który jest najtańszy lub winnego.
Najpierw w garnku należy podgrzać ocet, a później dodać do niego płatki róż, które powinny zakryć cały płyn. Świeże płatki nadadzą miksturze mocny i piękny kolor, jednak można również użyć tych suszonych. Następnie przykrywamy garnek folią stretch oraz nakrywką i odstawiamy w chłodne miejsce. Im dłużej mikstura będzie stała w ciemnym miejscu, tym mocniejszy kolor nabierze.
Zazwyczaj po okresie 6 tygodni kolor jest najmocniejszy, więc to odpowiednia pora, aby go przecedzić i rozlać do butelek. Ocet ten należy jednak trzymać w ciemnym miejscu i zużyć go w ciągu roku.
Jako prezent
Jeśli taki różany ocet przelejemy do ładnych i ozdobnych buteleczek, to świetnie sprawdzi się jako prezent dla bliskiej osoby. Zawsze to, co wykonujemy samodzielne, ma największą wartość. Będzie też ładnie wyglądał w różnych buteleczkach, jako ozdoba w domu i element dekoracyjny, tym bardziej, gdy nabierze mocnego i wyrazistego koloru.
Jako lek
Ocet z płatków róż może być stosowany jako lek. Produkt ten ma właściwości chłodzące, więc można go wykorzystać na miejsca po ukąszeniu owadów czy lekkie stłuczenia. Zadziała też orzeźwiająco jako mgiełka w gorące dni lub na poparzenia słoneczne. Należy jednak wtedy rozcieńczyć go z wodą i przechowywać w lodówce. Może również pomóc na problemy z trądzikiem różowatym.
Jako kosmetyk
Ocet z płatków róż jest też cenionym produktem w codziennej pielęgnacji. Można go stosować na włosy jako płukankę, która nada im miękkości i objętości. Sprawdzi się również jako olejek do kąpieli, po którym skóra będzie odżywiona i nawilżona. Dla panów może posłużyć jako woda po goleniu, jednak taką miksturę trzeba wcześniej rozcieńczyć poprzez dodanie do niej wyciągu z oczaru wirginijskiego w skali 1:4.