Hit z apteki na wstydliwe dolegliwości – Clotrimazolum - Bez recepty
Clotrimazolum jest związkiem organicznym chemicznym, należącym do grupy pochodnych imidazolu. W preparatach leczniczych występuje pod swoją łacińską nazwą, wskazującą jednocześnie, co jest główną substancją aktywną (czynną). Działanie klotrimazolu polega na nieodwracalnym osłabianiu grzybów chorobotwórczych, obecnych w ludzkim organizmie, poprzez bezpośrednie oddziaływanie na ich komórki.
Właściwości Lecznicze Clotrimazolum
Właściwości klotrimazolu grzybostatyczne i grzybobójcze są skuteczne wobec większości inwazyjnych dla człowieka grzybów, jak:
- drożdżaki,
- dermatofity,
- pleśnie,
- grzyby dimorficzne,
- promieniowce.
Związek działa też na bakterie Gram-dodatnie oraz pierwotniaki z rodzaju Trichomonas. Dzięki temu szerokiemu spektrum działania, Clotrimazolum znajduje duże zastosowanie w leczeniu różnorodnych zakażeń.
Zastosowanie Clotrimazolum
Clotrimazolum jest szeroko stosowane w leczeniu:
- grzybiczych powierzchownych zakażeń skóry,
- zakażeń paznokci i włosów,
- zakażeń drożdżakowych (kandydoza),
- zakażeń dermatofitowych,
- łupieżu pstrego (tinea versicolor).
Lek jest odpowiedni do leczenia chorób narządów płciowych kobiet i mężczyzn, takich jak drożdżyce skóry i śluzówek narządów płciowych.
Specyficzne Zastosowania Kremu Clotrimazolum
Lek w formie kremu jest stosowany m.in. w przypadku:
- grzybicy sromu u kobiet,
- zakażeń grzybiczych napletka i żołędzi u mężczyzn,
- grzybic pachwin, dłoni, stóp oraz międzypalcowych,
- kandydozy skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych.
Działanie Clotrimazolum
Clotrimazolum działa poprzez bezpośrednie oddziaływanie na komórki grzybów, osłabiając je i uniemożliwiając dalszy rozwój. Jest to szczególnie ważne w przypadku grzybów, które są naturalnie obecne w systemie wewnętrznym człowieka, jak Candida, które w pewnych warunkach, takich jak osłabiona odporność, mogą namnażać się w nadmiernych ilościach, powodując zakażenia.
Zalecenia Dietetyczne
Podczas leczenia zakażeń grzybiczych zaleca się również odpowiednią dietę, bogatą w:
- owoce (grejpfruty, pomarańcze, jabłka, limonki i cytryny, śliwki),
- brązowy ryż,
- płatki owsiane,
- kasze,
- jajka,
- ryby,
- warzywa na parze,
- wodę do picia.
Forma i Stosowanie Clotrimazolum
Clotrimazolum jest dostępne w formie kremu, płynu na skórę oraz tabletek dopochwowych. Stosowany jest zewnętrznie miejscowo lub jako globulki dopochwowe. Ważne jest, aby kremu i płynu nie stosować wewnętrznie. Wszystkie specyfiki w postaci kremu i płynu zawierają proporcję: 1 g preparatu równa się zawartości 10 mg klotrymazolu. Tabletki dopochwowe zawierają 100 bądź 500 mg klotrymazolu w jednym krążku.
Uwagi dla Kobiet w Ciąży i Karmiących
Kobiety w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, powinny skonsultować się z lekarzem przed użyciem Clotrimazolum. W czasie połogu lub karmienia niemowląt mlekiem nie należy korzystać z tego leku. Podobnie zresztą jest w przypadku kobiet będących w trakcie menstruacji.
Ostrzeżenia i Zalecenia
Stosowanie Clotrimazolum może wpływać na fizyczne właściwości lateksowych zabezpieczeń antykoncepcyjnych, dlatego w trakcie leczenia oraz kilka dni po zaleca się wstrzemięźliwość seksualną. Dodatkowo, należy unikać zakażenia drobnoustrojami drugiej osoby.
Substancje pomocnicze w leku mogą wywoływać reakcje uczuleniowe, a leczenia nie można łączyć ze stosowaniem antybiotyków polienowych, takich jak nystatyna czy natamycyna.