Jak jeść szczaw i czy w ogóle warto? Przepisy
Szczaw to występujące wiosną, zielone, warzywo liściaste, które warto włączyć do swojej diety. Jest źródłem witamin i składników mineralnych, ma wiele właściwości zdrowotnych i często znajduje zastosowanie w kuchni. Jednak spożywanie go w nadmiarze może prowadzić do pewnych schorzeń: powodować wypłukiwanie wapnia i kamicę nerkową. Czy w związku z tym warto go jeść? Poznaj właściwości szczawiu i proste przepisy na wiosenne dania.
Zdrowotne właściwości szczawiu
Szczaw jest bogactwem witaminy A, C i witamin z grupy B oraz składników mineralnych: magnezu, żelaza, potasu i krzemu. Korzystnie wpływa na zdrowie, pobudza apetyt i wspomaga trawienie. Działa moczopędnie i przeciwutleniająco, pobudza produkcję czerwonych krwinek. Pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, wpiera pracę wątroby i woreczka żółciowego, pomaga przy schorzeniach serca.
Wiosenne przepisy na dania ze szczawiu:
Zupa krem ze szczawiu
Składniki:
- Duża garść świeżego szczawiu,
- 2-3 ziemniaki,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 1,5-2 litry bulionu,
- pieprz, sól,
- gałka muszkatołowa,
- 4 ugotowane jajka,
- śmietana 18%
Szczaw opłucz i pokrój na mniejsze kawałki. Cebulę i czosnek drobno posiekaj, zeszklij na łyżce masła. Dodaj pokrojone ziemniaki, zalej bulionem i gotuj do miękkości. Dodaj szczaw, gotuj przez 10-15 minut, dopraw do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Zblenduj na gładki krem, podawaj z ugotowanymi na twardo jajkami i łyżką śmietany.
Wiosenna sałatka ze szczawiu
Składniki:
- Duża garść świeżego szczawiu,
- 200 g świeżego szpinaku lub miks sałat,
- pęczek rzodkiewki,
- 200 g pomidorów koktajlowych,
- 1 ogórek,
- 1 cebula.
Sos:
- 3 łyżki oliwy,
- 1 łyżeczka miodu,
- 1 łyżeczka musztardy,
- 1 łyżeczka octu balsamicznego,
- sól, pieprz.
Szczaw i szpinak dokładnie opłucz i włóż do miski. Pozostałe warzywa umyj i pokrój na mniejsze kawałki. Wszystko dokładnie wymieszaj, dopraw solą i pieprzem. Przygotuj sos, wymieszaj wszystkie składniki, tak by powstała jednolita emulsja. Sałatkę polej sosem i podawaj z grzankami lub bagietką.
Czy szczaw może zaszkodzić?
Szczaw zawiera duże ilości kwasu szczawiowego, który wiąże wapń zawarty w organizmie, czyniąc go nieprzyswajalnym. Dlatego spożywanie szczawiu w nadmiarze, może prowadzić do wypłukiwania wapnia, a szczawiany mogą odkładać się w nerkach, w postaci kamieni nerkowych. Z tego powodu, przygotowując dania ze szczawiu, warto do nich dodawać produkty na bazie mleka, śmietany lub jajek, by wyrównać straty wapnia w organizmie.