Jak zatamować krwotok z nosa! Dużo osób robi to źle!
Krwotok z nosa jest dość często występującą dolegliwością. Może mieć najróżniejsze przyczyny, od przemęczenia przez infekcje i urazy, po zaburzenia związane z krzepliwością krwi. Nos jest bardzo specyficznym narządem. Odpowiada między innymi za filtrowanie i ogrzewanie wdychanego powietrza.
Jego błona śluzowa jest hojnie ukrwiona, co powoduje podatność na ewentualne krwawienia. Znajdują się w niej rzęski wyłapujące zanieczyszczenia. Przede wszystkim produkuje ona śluz. Reasumując, zadaniem takiego mechanizmu jest zapobieganie dostawania się do organizmu drobnoustrojów, które mogłyby wywołać infekcję. W jamie nosowej znajdują się dwa sploty naczyń krwionośnych, z czego jeden ulokowany jest w tylnej, a drugi w przedniej części nosa.
Krwawienia w większości przypadków dotyczą splotu naczyniowego Kiesselbacha, położonego w przedniej, bardziej narażonej na urazy części nosa. Oczywiście najczęściej nie jest ono zbyt intensywne i zanika samoistnie. Bez wątpienia zdarzają się jednak bardziej poważne sytuacje, bezsprzecznie wymagające konsultacji lekarskiej.
Krwawienie z nosa – przyczyny.
Jedną z dominujących przyczyn krwawienia z nosa są urazy. Drugim z najczęstszych powodów są infekcje przebiegające z intensywnym katarem i stanem zapalnym zatok przynosowych. Do innych częstych czynników należą między innymi przesuszenie błony śluzowej czy krzywa przegroda nosowa.
Niewątpliwie chorobowymi przyczynami wywołującymi krwotoki z nosa mogą być:
- nadciśnienie tętnicze,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- skazy krwotoczne,
- choroby zakaźne,
- niewydolność wątroby a nawet,
- nowotwory jamy nosowej i zatok.
Krwotok z nosa - jak zatamować?
Niewątpliwie jednym z bardziej popularnych, fałszywych i bezsprzecznie szkodliwych poglądów jest przekonanie, iż w trakcie, gdy występuje krwawienie należy odchylić głowę do tyłu.
W rezultacie zachowanie takie może wręcz doprowadzić do tragedii. Przede wszystkim dlatego, że może dojść do zadławienia się spływającą krwią.
Bezsprzecznie, przy wystąpieniu krwotoku w pierwszej kolejności należy uspokoić chorego. Przede wszystkim dlatego, że stres może jedynie nasilić krwotok. Z pewnością należy zawsze pamiętać, by pomocy udzielać w jednorazowych rękawiczkach. Pomoże to zminimalizować ryzyko ewentualnym zarażeniem.
W trakcie krwotoku należy usiąść i lekko pochylić się do przodu. Pozycja taka spowoduje mniejszy napływ krwi do nosa. Następnym krokiem jaki należy wykonać jest uciskanie skrzydełek nosa przy pomocy kciuka i palca wskazującego. Czynność tę powinno się kontynuować prze kilkanaście minut. Podsumowując, pomocny będzie też zimny okład na karku i grzbiecie nosa chorego. Bezsprzecznie, w przypadku, gdy krew spływa do gardła należy ją w miarę możliwości wypluć. Po zatrzymaniu krwawienia natomiast można nawilżyć śluzówkę nosa solą fizjologiczna lub wodą morską.
Jeżeli krwawienie utrzymuje się powyżej 20 minut niezbędna jest konsultacja lekarska.
Krwawienie z nosa-metody leczenia.
W leczeniu krwawień wykorzystuje się kilka metod. Wybór metody uzależniony jest między innymi od:
- wieku pacjenta,
- rodzaju krwawienia,
- i umiejscowienia krwotoku.
Pierwszą z metod leczenia jest sposób nieinwazyjny nazywany koagulacją elektryczną oraz chemiczną. Jeżeli zabiegi te nie zatrzymają krwawienia wówczas lekarz może zadecydować o założeniu tamponady przedniej lub tylnej. Drugą metodą jest sposób inwazyjny polegający na chirurgicznym zamknięciu naczyń krwionośnych lub embolizacji naczyń.
Krwawienie z nosa – jak zadbać o śluzówkę po krwotoku?
Oczywiście po zatamowaniu krwawienia należy przede wszystkim zadbać o nawilżenie śluzówki. W związku z tym można zastosować preparaty nawilżające. Przede wszystkim może to być sól fizjologiczna czy aerozole zawierające sole kwasu hialuronowego.
Reasumując, z pewnością dbałość o odpowiednie nawilżenie śluzówki zmniejszy również ryzyko wystąpienia ponownych krwawień.