Newsy

Co zrobić, aby w maseczce nie parowały okulary?

Obowiązek noszenia maseczek przysporzył poważnych problemów wielu osobom noszącym okulary. O ile krótkotrwała konieczność ich użycia, np.w celu przeczytania tekstu, nie jest uciążliwa, o tyle całodzienne użytkowanie w każdej sytuacji ciągłe zaparowanie może stać się nieznośne dla użytkownika.

Skroplone i ciepłe powietrze osadzające się na szkłach okularów korekcyjnych, a także przeciwsłonecznych, podczas noszenia maski ochronnej jest niezwykle męczące. Jak poradzić sobie z tą niekomfortową sytuacją? Jak właściwie pielęgnować szkła? Czy uda się całkowicie uniknąć zaparowania? Ile trzeba wydać, żeby skutecznie wyeliminować przykre konsekwencje noszenia maseczki i okularów?



Warto zaopatrzyć się w profesjonalną maseczkę, która będzie szczelnie przylegała do twarzy. Dzięki drutowi umożliwiającemu dopasowanie do kształtu twarzy wydychane powietrze nie przedostanie się przez jej górną warstwę. Należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału uszyta jest maseczka i czy posiada odpowiedni zacisk, drut lub inny mechanizm, który umożliwia jak najdokładniejsze ułożenie tkaniny względem twarzy. W zależności od wybranej opcji koszt ochrony może wynieść od kilku do nawet kilkuset złotych. Niezależnie od ceny, najważniejszym elementem jest prawidłowe założenie maseczki.



Innym, równie skutecznym pomysłem, jest pielęgnacja szkieł substancjami hydrofobowymi, czyli takimi, które zapobiegają osadzaniu się wody na powierzchni, np. płyn do mycia szyb, mydło czy pianka do golenia. Kropelki pary wodnej nie mają szans osadzić się na powierzchni, a zastosowanie tego sposobu należy do jednych z najtańszych dla zapobieżenia pojawieniu się niechcianej pary. Jednak, należy pamiętać, że warstwa nałożonego detergentu nie utrzymuje się zbyt długo i czynność czyszczenia należy dość regularnie powtarzać.

Natomiast, warto poświęcić czas na przecieranie szkieł i nie odczuwać dyskomfortu związanego z przedostawaniem się ciepłego powietrza na zimną powierzchnię okularów. Dodatkowo, pianka czy mydło powinny być wcierane w niewielkich ilościach, gdyż mogą zaburzać prawidłowe widzenie.



Wybór metody zapobiegania przedostawania się powietrza na powierzchnię szkła zależy od preferencji i upodobań użytkownika. Również umiejętne ich zastosowanie wymaga odpowiedniego postępowania. Dlatego, należy uzbroić się w cierpliwość i wypróbować każdą z nich i dopasować do swoich potrzeb.

Niemniej jednak cena większości z przedstawionych środków jest niska i nie naraża na straty w przypadku, gdy metoda nie zadziała. Wtedy można przejść do wypróbowania kolejnej z nich, również niewymagającej zaangażowania znacznych kwot. Zazwyczaj jest to koszt kilku złotych, np. cena płynu do mycia szyb i ściereczki lub chusteczek do przetarcia powierzchni, która ulega zaparowaniu. Niezależnie od przyjętej taktyki każdy znajdzie właściwe dla siebie rozwiązanie. Nieduża inwestycja w dobrej jakości maseczkę, jak również środki wspomagające może przyczynić się do całkowitego wyeliminowania problemu.  

Popularne artykuły

Czy to koniec zakazu handlu w niedziele? Nowa propozycja może wszystko zmienić!

PiS zapowiada darmowe LEKI. Kto skorzysta?

Niebezpieczna sesja w Top Model? Opinia ekspertki daje do myślenia