Newsy

5 form wsparcia rządu dla Polaków. Jak ma wyglądać pomoc?

Zmiany gospodarcze, które występują przez sytuację związaną ze stanem zagrożenia epidemicznego, wymagają podjęcia konkretnych działań. W dniu 18.03.2020 r. premier Mateusz Morawiecki projekt tarczy antykryzysowej, która ma stanowić pakiet pomocowy dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i ich pracowników. Na realizację wsparcia przeznaczonych zostanie 212 mld zł. Program będzie składał się z pięciu filarów

Ochrona pracowników przed utratą zatrudnienia


Przedsiębiorstwa, których przychody spadną przez sytuację związaną z koronawirusem, borykające się z trudnościami finansowymi, będą wsparte pomocą państwa. Mogą one liczyć na dofinansowanie 40% do wynagrodzenia, bez przekroczenia średniej krajowej.

Pracodawca musi sfinansować 40% wynagrodzenia, co niestety będzie oznaczało spadek pensji, które będą wynosiły 80%, ale jest to działanie osłonowe, które ma to na celu stabilność zatrudnienia i utrzymanie stanowisk pracy. Osoby samozatrudnione, a także te na umowach zlecenie i umowach o dzieło, które są w takiej samej sytuacji, mogą liczyć na podobne wsparcie. Rząd zamierza też walczyć z rosnącymi cenami, stosować ustawę antylichwiarską i prolongatę rat kredytowych.

Wspieranie przedsiębiorstw


Rząd przeznaczy 73 mld zł, by wspomóc płynność finansową firm. Wprowadzi rozwiązania, które mają charakter gwarancyjny. Przewidywane są mikropożyczki i leasing operacyjny dla przedsiębiorstw z gałęzi transportu. Kolejnym punktem w założeniach regulacji windowania cen będą zastosowane koncepcje antylichwiarskie.

Wspieranie ochrony zdrowia


Minimum 7,5 mld złotych zostanie przekazane na dofinansowanie bazy szpitalnej do walki z koronawirusem. Pieniądze zostaną wykorzystane do zakupu niezbędnego sprzętu medycznego i środków ochrony życia.

Filar ochronny dla środków depozytowych


Należy zadbać o bezpieczeństwo systemu finansowego. Rząd przy współpracy z NBP i KNF proponuje system ochronny dla lokat i depozytów.

Filar inwestycji publicznych


Na pakiet ten ma zostać przeznaczone minimum 30 mld złotych. Są to środki niezależne od Unii Europejskiej, które będą zainwestowane w ochronę środowiska, budowę dróg, modernizację szkół, cyfryzację, infrastrukturę kolejową.

Zakres działania


12.03.2020 r. Jadwiga Emiliewicz - minister rozwoju zapowiedziała powstanie specustawy. Ministerstwo Rozwoju przedstawiło wytyczne rozwiązań dla pakietu osłonowego dla przedsiębiorców. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe. Zostały one zmniejszone do najniższego poziomu w historii. Gertruda Uścińska - szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawiła plan wniosków dla niewypłacalnych przedsiębiorców, którzy swoje problemy finansowe motywują sytuacją związaną z pandemią koronawirusa. W takim przypadku składki dla nich mogą być odroczone na trzy miesiące lub rozłożone na raty.


Inne państwa zmagające się ze skutkami kryzysu spowodowanego COVID-19 również wspierają swoich obywateli. Niemcy wprowadzili nieograniczone kredytowanie firm, które stoją na skraju bankructwa przez brak dochodów związany z obecną sytuacją. Włoski pakiet pomocowy to 25 mld euro dla sektorów dotkniętych problemami finansowymi. Rząd chiński zredukował podatki i opłaty o 10,7 mld dolarów amerykańskich dla przedsiębiorców, którzy stracili dochody w czasie trwania pandemii.

Popularne artykuły

Oszuści podszywając się pod Biedronkę! Uważaj na fałszywe wiadomości SMS!

Finał Top Model: Kontrowersje po wygranej Dawida! Fani mają rację?

PAMIĘTAJ O TYM JEŻELI ZATNIESZ SIĘ PRZY GOLENIU