Co to jest pandemia? Czym różni się od epidemii?
Koronawirus objął już swoim zasięgiem 110 krajów na całym świecie. Wirus rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Liczba chorych stale się zwiększa i na dzień 12.03.2020 wynosi 121,5 tys., z czego zmarły 4,3 tys.
W związku z rozprzestrzeniającą się chorobą, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)ogłosiła pandemię. Do tej pory mówiono o epidemii, którą wydawało się, że można jeszcze powstrzymać poprzez odpowiednie działania i współpracę rządów Państw. Jednak jak donoszą źródła, wirus zbiera coraz większe żniwo, a szczepionki nadal nie wynaleziono.
Pandemia w przeciwieństwie do epidemii ma charakter globalny. Wskaźnik zaraźliwości jest wyższy, jednak śmiertelność choroby jest niższa. To zasadnicza różnica pomiędzy epidemią a pandemią. Ogłoszenie pandemii oznacza, że populacja całego świata jest narażona na tę infekcję i istnieje ryzyko, że potencjalnie część ludzi zostanie zarażona.
Diagnostyka wirusa
Im szybciej wirus pandemiczny zostanie zidentyfikowany, tym szybciej można podjąć działania, aby wirus się nie rozprzestrzeniał.
W okresie pandemii wykorzystuje się diagnostyczne teksty laboratoryjne:
- wymaz z gardła;
- wymaz z nosa;
- wymaz z nosogardzieli;
- popłuczyny z nosogardzieli lub z drzewa oskrzelowego;
- płyn mózgowo - rdzeniowy;
- wysięk z ucha środkowego;
Szef WHO zdecydował się na określenie wirusa jako pandemiczny ze względu na alarmujący poziom rozprzestrzeniania się oraz intensywność wirusa. Ponadto wskazał na brak działań Państw. Będzie miało to wpływ na wzrost śmiertelności, dlatego konieczne jest wdrożenie odpowiednich działań i współpraca wszystkich Państw na każdym kontynencie.
Znane pandemie
Ostatnim wirusem pandemicznym był wirus A/H1N1, ogłoszony w latach 2009 - 2010. Była to zmutowana wersja świńskiej grypy, a obecność wirusa zanotowały wszystkie kontynenty. W roku 1981 ogłoszono pandemię AIDS/HIV. Wirus krąży po świecie do dziś i mimo wielu starań, nadal nie ma skutecznego medykamentu i sposobu na całkowite pozbycie się wirusa. Obecnie szacuje się, że na całym świecie jest około 37,9 miliona zarażonych, z czego najwięcej w regionie Afryki Subsaharyjskiej. W latach 1918 - 1919 świat zmagał się z pandemią grypy hiszpanki. Było to krwotoczne wirusowe zapalenie płuc. Szacuje się, że wirus zabił nawet 100 mln osób, a zarażonych było 500 mln ludzi na całym świecie.
W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa, wprowadzono wytyczne, wg których należy postępować:
- częste mycie i dezynfekowanie rąk;
- nie chwytać dłonią klamki i włączników;
- unikać podawania dłoni podczas przywitania;
- wózki w sklepie, foteliki dziecięce należy przecierać chusteczkami dezynfekującymi;
- podczas korzystania z przedmiotów użyteczności publicznej, należy za każdym razem myć ręce;
- podczas kichania i kaszlu należy stosować chusteczki jednorazowe i natychmiast je wyrzucać;
Ponadto warto zaopatrzyć się w niezbędne artykuły:
- lateksowe rękawiczki podczas tankowania, robienia zakupów itd...
- jednorazowe maseczki chirurgiczne;
- naukowcy wskazują również na zażywanie cynku, który spowalnia namnażanie się wirusa, aczkolwiek wielu uczonych twierdzi, że jest to metoda kontrowersyjna;
Na chwilę obecną nie ma skutecznej szczepionki na pandemię koronawirusa. Szanse na opanowanie rozprzestrzeniania się choroby są na tą chwile niewielkie, gdyż do tej pory ludzkość nie zetknęła się z takim patogenem. Ludzkie organizmy nie są odporne na taką odmianę koronawirusa. Naukowcy wyraźnie wskazują, że w tym roku skuteczny lek na pewno nie zostanie wynaleziony, zostaje tylko leczenie objawowe.