Nie myl zmęczenia z tymi chorobami!
Żyjemy dziś szybciej i bardziej intensywnie niż chociażby 100 lat temu. Cały czas za czymś gonimy, spędzamy w pracy więcej czasu co doprowadza do zmęczenia. Nawet zdrowy, długi sen nie jest w stanie nam pomóc chociaż to najlepsze lekarstwo na przepracowanie. Zazwyczaj lekceważymy ten stan, ponieważ uważamy, że to tymczasowe. Nie jest to właściwa postawa, ponieważ może być objawem złej pracy niektórych narządów lub innych chorób. W poniższym artykule znajdziecie informację, jakie choroby mogą objawiać się poczuciem zmęczenia.
Cukrzyca
Ciągłe zmęczenie jest bardzo znanym objawem cukrzycy. W tym wypadku chodzi o zbyt małą ilość hormonu trzustki tj. insuliny we krwi. Jest ona niezbędna do prawidłowego transportu glukozy do komórek ciała. Gdy praca trzustki jest zaburzona, wtedy komórki nie dostają glukozy przez co jest ona stale utrzymywana we krwi. Wtedy nasz organizm nie ma skąd czerpać energii. Kolejnymi objawami cukrzycy jest występująca suchość w buzi, nadmierne uczucie pragnienia oraz częste wizyty w łazience. Gdy będzie ona nie leczona, wtedy może doprowadzić również do zaburzenia pracy nerek, pogorszenia wzroku lub nieregularnej pracy serca.
Anemia
Do powstania anemii dochodzi w wyniku zbyt małej ilość żelaza we krwi. Spadkowi ulega wtedy również stopień hemoglobiny we krwi, co skutkuje zbyt małym dotlenieniem naszych tkanek. Objawy anemii to przede wszystkim stałe odczucie zmęczenia, bóle głowy, blady odcień skóry. Zbyt późne wykrycie i nie leczenie anemii może doprowadzić do uszkodzeń w układzie nerwowym oraz układzie serca
Borelioza
Choroba ta cechuje się wysoką trudnością do wykrycia. Wywołują ją głownie ugryzienia kleszczy, a najczęstsze objawy to powracające bóle głowy, zmęczenie czy problemy ze stawami. Są to oznaki powiększania się ilości bakterii, jakie przeniosły na nas te pajęczaki. W pierwszym stadium borelioza może przechodzić bezobjawowo, dlatego nawet nie będziemy o niej wiedzieli. Choroba ta może doprowadzić do wyniszczenia całego organizmu oraz zmniejszyć odczuwany komfort życia. Dlatego warto badać się systematycznie na posiadanie przeciwciał boreliozy.
Stwardnienie rozsiane
Stwardnienie rozsiane to rozległe schorzenie układu nerwowego. Chodzi o to, że podczas wysyłania impulsów z mózgu do ciała występują zakłócenia. Doprowadza to do częściowego lub nawet całkowitego utracenia czucia w kończynach, co w ogromnym stopniu obniża sprawność fizyczną. Nie leczenie tej choroby może doprowadzić do zaburzeń widzenia lub pracy serca. U większości chorych to właśnie zmęczenie jest jego pierwszym objawem. Później dochodzi do niego drętwienie kończyn, uczucie mrowienia oraz zawroty głowy.
Choroby tarczycy
Zmęczenie jak również senność i stałe uczucie zimna są symptomami problemów z tarczycą. Czasami zdarza się tak, że narząd ten produkuje zbyt małe ilości hormonów, które są odpowiedzialne za optymalną pracę innych narządów. Hormony, które wytwarza wpływają na przemianę materii, odpowiednie nawodnienie organizmu czy regulowanie temperatury ciała.
Choroby nerek
Choroby nerek podobnie jak borelioza mogą przebiegać nie tworząc żadnych objawów. Infekcje bakteryjne układu moczowego, zbyt duża ilość zażywanych tabletek przeciwbólowych czy palenie papierosów mogą doprowadzić do przewlekłego schorzenia nerek. Sporo część osób, dowiaduje się o tej choroby, wtedy gdy należy dokonać dializy lub przeszczepu tego narządu. Zła praca nerek powoduje, że toksyny zamiast zostać wydalone z organizmu to nadal w nim są. W początkowym stadium choroba nerek objawia się zmęczeniem, złą koncentracją, problemami ze snem i brakiem apetytu. Najbardziej widocznym objawem jest pojawiająca się opuchlizna nóg i twarzy.