Dlaczego warto jeść owoce morza? Poznaj ich cudowne zalety
Większości z nas krewetki, skorupiaki lub kraby kojarzą się z bardziej wykwintną i drogą kuchnią. Jednak owoce morza mają swoich koneserów i ulubieńców. Ciekawostką jest fakt, że raki również zaliczamy do skorupiaków. Za czasów Mikołaja Reja rarytasy te częściej gościły na polskich stołach.
Od czasu do czasu warto zjeść owoce morza, ponieważ są bardzo zdrowe i dostarczają potrzebnych składników odżywczych. Pozytywnie wpływają na problemy z krążeniem oraz metabolizm, dzięki czemu pomagają utrzymać szczupłą figurę. Resztę ich zalet poznacie czytając poniższy artykuł.
Skorupiaki
Mięso skorupiaków to w dzisiejszych czasach nadal atrybut wykwintnej kuchni. Jednak wiele sklepów posiada w swojej ofercie owoce morza i to w przystępnych cenach. Zazwyczaj są to produkty importowane oraz pochodzące z legalnych połowów. Zapewne każdy z nas teraz będzie się usprawiedliwiał faktem, że nie potrafi przyrządzić poprawnie owoców morza. Nie jest to jednak żadna wymówka, ponieważ obecnie w Internecie można znaleźć bardzo dużo przepisów na przygotowanie krewetek, krabów czy raków. Na początek można wybrać mniej skomplikowane przepisy, aby sprawdzić czy takie mięso nam zasmakuje. Gdy okaże się, że tak wtedy warto sięgnąć po bardzie oryginalne i czasochłonne przepisy.
Raki
Raki swój najlepszy czas mają już chyba za sobą. W dawnych czasach Polacy chętniej po nie sięgali niż obecnie. Raki to stworzenia, które można nazwać „testerami wód”. Jeśli w danej rzece czy stawie się one pojawiają, wtedy oznacza to, że woda w nich jest czysta, ponieważ raki nie tolerują zanieczyszczonych wód. Nasi skandynawscy sąsiedzi nada lubują się w rakach. Niestety wiele ich gatunków jest objętych ochroną, jednak istnieją hodowle, które zaopatrują sklepy oraz prywatnych kupców w te rarytasy.
Mięso z raka
Mięso z raka posiada mało kalorii. Jest to około ok. 70 kcal w 100g tego produktu, jednak pomimo małej kaloryczności posiada bardzo dużo cennych wartości odżywczych. Raki są znakomitym źródłem pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka, które jest również lekkostrawne. Mięso to posiada aminokwasy a między innymi taurynę, która ochrania komórki nerwowe przed uszkodzeniami. Jest źródłem kwasów omega-3 oraz omega-6, które obniżają poziom cholesterolu w naszym organizmie i regulują ciśnienie tętnicze krwi. Spożywanie raków może ochronić nas przed udarem i zawałem serca.
Mięso z krabów
Naturalne środowisko w jakim występują kraby, to wody okalających kraje tropikalne. Lubują się jednak one i w chłodniejszych miejscach, ponieważ można je znaleźć np. w Bałtyku. Mięso z kraba najlepiej smakuje, gdy jest przyrządzone na świeżo, czyli gdy ugotujemy je w tym samym dniu, w którym kraby zostały złowione. Jednak jeśli są one transportowane z daleka to nie mamy takiej możliwości. Dlatego sklepy starają się je odpowiednio przygotowywać i mrozić, aby były jak najdłużej świeże. W krabie najlepsze mięso znajduje się w szczypcach oraz zaraz pod pancerzem . Zawiera ono bardzo dużo pełnowartościowego białka, które znakomicie się przyswaja. Jest ono jednak bardziej kaloryczne niż to z raka, ponieważ w 100 gramach znajduje się około 100 kcal. Mięso z kraba posiada witaminy z grypy B, które pozytywnie wpływają na rozwój układu nerwowego, pamięć, koncentrację oraz naturalny rozwój kości i stawów.
Krewetki
Krewetki podbiły obecnie polskie kuchnie i to właśnie je można w nich najczęściej spotkać. Posiadają wiele odmian, dzięki czemu można wyczarować z nich prawdziwe cuda. Są świetnym składnikiem sosów, past, zup oraz dań głównych. W 100 g mięsa z krewetki znajduje się 15 g samego białka. Dzięki temu są bardzo dobrą alternatywą dla czerwonego mięsa czy drobiu. W tych małych skorupiakach znajduje się sporo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega. Mają pozytywny wpływ na wydolność żył oraz tętnic. W tych owocach morza jest również zawarty karotenoid, który charakteryzuje się mocnym działaniem antyoksydacyjnym. Oznacza to, że mięso z kraba jest w stanie zniszczyć wolne rodniki, które doprowadzają do powstawania chorób cywilizacyjnych.