Jak rozpoznać dobre wino francuskie? 5 rad sommeliera
Wybranie jednej butelki dobrego wina, spośród setek dostępnych na sklepowych półkach, może być nie lada wyzwaniem dla wielu z nas. Przygodę z winami warto zacząć od trunków pochodzących z Francji, przez wielu uważanej za ojczyznę współczesnego winiarstwa. Sprawdźmy więc, jak wybrać dobre francuskie wino i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.
Francuskie wino czerwone czy białe?
Wybór dobrego wina z Francji powinniśmy zacząć od wybrania jego gatunku i smaku. To czy wybrać białe, różowe czy czerwone wino francuskie zależy wyłącznie od naszego gustu i preferencji. Podobnie z wyborem smaku wina i szczepu winogron, z jakich zostało wyprodukowane. Najpopularniejszym białym winem jest Chardonnay. Wśród win czerwonych króluje produkowane w regionie Bordeaux wino wieloszczepowe. Na uwagę zasługują jednak również francuskie wina jednoodmianowe z takich szczepów jak Syrah czy Pinot Noir. Pośród win francuskich znajdziemy wyśmienite wina wytrawne, ale również wina półwytrawne, półsłodkie czy nawet słodkie wina deserowe. Jeśli chodzi o oznaczenia na etykietach francuskich win to wina wytrawne oznaczone są jako sec, wina półwytrawne demi–sec. Z kolei wino słodkie to doux, a wino półsłodkie to demi–doux lub moelleux. Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z winami, preferuje wina półwytrawne i półsłodkie. Bardziej doświadczeni miłośnicy tego trunku sięgają po francuskie wino wytrawne, przede wszystkim w wersji czerwonej.
Czy najdroższe wino francuskie jest najlepsze?
Wbrew pozorom dobre francuskie wino wcale nie musi być drogie. Gdyby tak było, Francuzi nie piliby wina praktycznie codziennie do posiłków. W związku z tym dobre wino francuskie możemy kupić już w cenie kilkudziesięciu złotych. Oczywiście droższe francuskie wina oferują często subtelniejszy bukiet i bardziej wyrafinowane doznania smakowe. Jednak różnicę pomiędzy dobrym winem z Francji za kilkadziesiąt a winem za kilkaset złotych odczuje często tylko doświadczony znawca wina. Nie oznacza to oczywiście, że droższe francuskie wina nie są dobre. Nie powinniśmy jednak traktować ceny jako głównego wyznacznika jakości.
Z czym pić francuskie wino?
Umiejętność dopasowania wina do serwowanego posiłku to prawdziwa sztuka. Jej opanowanie może zająć profesjonalnemu sommelierowi wiele lat. Sprawdźmy jednak, jakie są absolutne podstawy łączenia określonych win z jedzeniem.
- Białe, francuskie wina wytrawne i półwytrawne możemy podawać do dań z ryb, owoców morza, warzyw, drobiu i cielęciny.
- Francuskie wino czerwone, wytrawne lub półwytrawne sprawdzi się do przekąsek i głównych dań z wołowiny, wieprzowiny, dziczyzny, grzybów czy tłustych serów.
- Z kolei wina półsłodkie i słodkie, zarówno białe, jak i czerwone, podajemy zwykle do deserów, czyli różnego rodzaju ciast, lodów oraz do bardziej aromatycznych serów. Klasycznym połączenie stanowi ser z niebieską pleśnią i wino Sauternes.
Jak wybrać wiek dobrego francuskiego wina?
Na koniec jeszcze kilka słów o wieku francuskich win oraz ich etykietach. Po pierwsze w świadomości wielu Polaków funkcjonuje stereotyp, że im starsze wino, tym lepsze. W rzeczywistości w przypadku ponad 90% win sprzedawanych w sklepach nie jest to prawdą. Pite na co dzień francuskie wina mają bardzo mały potencjał starzenia i powinny być spożyte w ciągu maksymalnie 2 do 3 lat od momentu zabutelkowania. Kupując francuskie wino białe czy czerwone najbezpieczniej wybrać takie z poprzedniego rocznika lub maksymalnie 2–letnie.
Jak rozpoznać jakość francuskiego wina?
Na butelce francuskiego wina, a dokładnie na naklejce znajdującej się na główce butelki nad korkiem, znajdziemy jeszcze jedną informację, mówiącą o jakości trunku. Wina oznaczone w tym miejscu napisem Récoltant lub po prostu literą R, zostały wyprodukowane wyłącznie przy użyciu winogron z własnej winnicy producenta. Są to zwykle wina lepszej jakości niż te oznaczone napisem Négociant lub literą N, czyli zrobione z winogron zakupionych z zewnętrznego źródła.
Kierując się tymi kilkoma prostymi poradami, będziecie w stanie wybrać butelkę dobrego, francuskiego wina. Kupując wino, nie bójcie się też czasem eksperymentować. Być może w ten sposób znajdziecie idealne wino dla siebie.