Dieta i żywienie

TOP 8 największych kłamstw dotyczących żywienia

Na temat zdrowego odżywiania w internecie i tak zwaną "pocztą pantoflową" krąży bardzo wiele nieprawdziwych, sprzecznych, niepopartych naukowymi danymi albo zwyczajnie nieaktualnych przekonań. Ten artykuł przybliży 8 najważniejszych, chociaż jest ich mnóstwo.



1. Jajka-najgorsze zło.



Ze względu na dużą zawartość cholesterolu jajka uważane są za kardiologiczne "nie".
W rzeczywistości jaja przede wszystkim podnoszą „dobry” cholesterol i dodatkowo są jednym z najbogatszych w składniki odżywcze produktów, pozwalającym na utratę wagi, ze względu na konieczność spożycia mniejszej ilości i szybsze zaspokojenie głodu mniejszą ilością.



2. Demonizowanie tłuszczów nasyconych.



Temat ten był wielokrotnie poruszany w artykułach naukowych i opisach przypadków. Badacze dowiedli, że tłuszcze nasycone nie zwiększają ryzyka wystąpienia chorób serca, a wręcz wpływają korzystnie na profil lipidowy, podnosząc dobry cholesterol.



3. Odtłuszczona żywność jest zdrowsza



Odtłuszczone produkty najczęściej smakują nam mniej, przez co potrzebują więcej "poprawiaczy" jak słodziki ( wśród nich rakotwórczy aspartam), cukier, syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy. Takie poprawianie produktów czyni je realnie bardziej szkodliwymi dla zdrowia konsumenta.



4. Więcej posiłków=wyższy metabolizm



W rzeczywistości nie tylko nie ma to żadnego wpływu na metabolizm, ale wręcz może zaprzepaścić cały proces redukcji masy ciała. Jedno z badań przeprowadzonych na otyłych mężczyznach ujawniło, że spożywanie 6 posiłków dziennie w porównaniu z 3 posiłkami znacząco zmniejsza poczucie sytości.
Ponad to poszczenie przez jakiś czas stymuluje samooczyszczanie się komórek w procesie autofagii.



5. Węglowodany kalorycznym przyjacielem człowieka



Dieta zawierająca 50-60% węglowodanów może być korzystna dla części osób, zwłaszcza naturalnie szczupłych. Jednak zbyt duża ilość tak zwanych wymienników węglowodanowych w diecie może być śmiertelnie niebezpieczna dla osób z cukrzycą lub zespołem metabolicznym, który występuje u większości pacjentów otyłych. W badaniach klinicznych lepsze rezultaty osiąga dieta niskowęglowodanowa.



6. Wysoka zawartość omega-3 i omega-6 podstawą zdrowia



Według licznych badań tłuszcze wielonienasycone zmniejszają ryzyko chorób serca, dlatego idealnie wpasowały się w trend superfood. Tłuszcz jednak tłuszczowi nierówny. Kwasy Omega-3 mają potwierdzone działanie przeciwzapalne, co jest źródłem ich pozytywnego wpływu na przebieg chorób z taką komponentą. Przewaga kwasów Omega-6 nad nimi może jednak zaburzać naturalny balans i być źródłem problemów.


7. Dieta o niskiej zawartości węglowodanów jest niebezpieczna



W przeprowadzonych zgodnie z metodologią naukową badaniach na dietach o niskiej zawartości węglowodanów dowodzą, że u pacjentów dochodzi do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej, obniżenia ciśnienia krwi, wyrównania glikemii i poprawy profilu lipidowego. Dodatkowo pacjenci lepiej przyjmują przejście na taką dietę i łatwiej jest im ją utrzymać.



8. Dużo tłuszczu = tycie



Wszystko rozbija się tutaj o sposób przetwarzania poszczególnych składników odżywczych. Łatwiej przyswajalne cukry szybciej doprowadzą do otyłości niż wymagające bardziej skomplikowanego przetworzenia i obiektywnie bardziej energogenne tłuszcze, których żeby uzyskać ten sam efekt odżywczy musimy zjeść zdecydowanie mniej.

Popularne artykuły

Po FaceApp przyszedł czas na EarthApp. ZDJĘCIA PRZERAŻAJĄ!

Paczkomaty mogą zostać wyparte przez Appkomaty! Nowy pomysł sieci InPost!

Czym czyścić skórzaną tapicerkę?