Newsy

Zmiany w prawie o ruchu drogowym. Łatwiej będzie stracić prawo jazdy

Resort infrastruktury opublikował projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, w którym szykują się ważne i spore zmiany dla kierowców. Projekt Ministerstwa Infrastruktury zakłada w nim surowsze karanie kierowców za nieprzestrzeganie dozwolonej prędkości poza terenem zabudowanym.

Dla prowadzących pojazdy oznacza to zakaz przekraczania poza terenem zabudowanym dozwolonej prędkości o 50 km/h. Kara za złamanie przepisu będzie bardzo dotkliwa, ponieważ przewiduje odebranie kierowcy jego najważniejszego uprawnienia, czyli prawo jazdy.

 
Wystarczy, że kierowca poza terenem zabudowanym przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h, by stracić uprawnienie.



Nowe obowiązki kierowców względem pieszych



Zmiany przewidują także nowe regulacje przepisów np. w art. 26 ust.1, odnośnie do przejścia dla pieszych.
Proponowana nowelizacja przepisów będzie nakładała na kierowców wymóg zachowania przez nich szczególnej ostrożności, w momencie zbliżania się do przejścia dla pieszych.

Będą mieli oni także obowiązek ograniczenia prędkości jadącego pojazdu oraz ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który w tym momencie znajduje się już na przejściu lub na nie dopiero wkracza, w taki sposób, aby nie narażać go w żaden sposób na niebezpieczeństwo. Znowelizowany przepis zobowiązuje zatem kierowcę do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu wkraczającemu na przejście dla pieszych. Wprowadzenie zmian w celu zmniejszenia prędkości przed przejściem dla pieszych obowiązywałoby na mocy ustawy, a nie tylko samego rozporządzenia.



Co jeszcze się zmieni dla kierowców?



Proponowane przepisy obejmą również zmiany o poruszaniu się pojazdem w terenie zabudowanym i niezabudowanym oraz podczas jazdy w nocy.


Zgodnie z nowymi założeniami miałby być także uaktualniony przepis przewidujący kary za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, na obszar niezabudowany. Nieprzestrzeganie tych przepisów zagrożone jest utratą uprawnień do kierowania pojazdem. Jazda samochodem w nocy także na nowych zasadach.


Obecnie dozwolona prędkość na terenie zabudowanym w porze nocnej, a mianowicie od godziny 23 do 5 rano, wynosi maksymalnie 60 km/h. W przypadku wejścia w życie proponowanych zmian prędkość do 50 km/h obowiązywałaby zarówno w dzień, jak i w nocy.



Nowe udogodnienia elektroniczne



Oprócz częstszych kar i ograniczeń pojawiły się także udogodnienia dla kierowców, dotyczące obszaru cyfryzacji. Mowa oczywiście o prawo jazdy w telefonie tzw. e-prawo jazdy, czyli w rozwinięciu o elektronicznym dokumencie potwierdzającym nabyte uprawnienia do kierowania pojazdem Jeszcze w pierwszym kwartale 2020 roku będziemy mogli wylegitymować się policji elektronicznym prawem jazdy w telefonie.

Oczekiwana data pojawienia się prawo jazdy w formie elektronicznej wypada na pierwszy kwartał nowego roku. Kierowca nie będzie miał już dość uciążliwego obowiązku stałego pamiętania o posiadaniu przy sobie plastikowego dokumentu potwierdzającego uprawnienia, a wszystkie niezbędne informacje będziemy mogli przechowywać w smartfonie okazywanym policji w trakcie kontroli. System elektroniczny wszystko uprości i zapominalski kierowca nie będzie nigdy więcej narażony na dotychczasowe sankcje za brak tego dokumentu przy sobie. Obecnie taki mandat wynosi 50 złotych. Opłata ta ma być wyeliminowana w trakcie wprowadzania nowelizacji.



Szybka rejestracja auta online


Kolejne korzystne zmiany na plus, które są właśnie w toku opracowywania, to szybka możliwość rejestracji samochodu online, przez internet. Obecnie udogodnienia będą dostępne jedynie dla dealerów samochodów, jednak w przyszłości przewidywana jest także możliwość zgłaszania sprzedaży pojazdów online.

Popularne artykuły

14 emerytura na stałe! Kiedy pierwsza wypłata świadczenia?

Lista leków po których nie wolno się opalać!

Dobierz odpowiednie bikini do swojej figury i wyglądaj idealnie!