Najczęstsze błędy, jakie popełniamy podczas sprzątania
W każdej dziedzinie zdarza nam się popełniać błędy. Również taka prozaiczna czynność, jak sprzątanie, nie jest ich pozbawiona. Ważne, by rozpoznać, co robimy nie tak, by czyszczenie pomieszczeń było skuteczniejsze. W powyższym artykule opiszę te najbardziej popularne niewłaściwości.
POKÓJ GOŚCINNY/SYPIALNIA
Sprzątając w tego typu pomieszczeniach, możemy zrobić to niewłaściwie. Jakie tutaj mogą być nieprawidłowości? Oto moja lista tych najbardziej powszechnych:
Zła organizacja pracy – skutkiem bywa wydłużenie czasu potrzebnego na wykonanie zadania. Pomóc może ustalenie, ile czasu zajmie sprzątanie jednego pomieszczenia. Nie można się dekoncentrować innymi czynnościami.
Używanie środków czystości do elektroniki – nie wolno tego robić. Do czyszczenia sprzętów elektronicznych służą specjalne preparaty albo po prostu zwykła wilgotna ściereczka.
Mycie okien w słoneczny dzień – słońce przyspiesza wysychanie płynu do mycia szyb, co powoduje powstawanie smug.
Zamiatanie kurzu – nie pozbywamy się go w ten sposób, a jedynie przenosimy. Kurz podnosi się do góry, po czym osiada znów na meblach, podłodze. Lepiej więc zamiast szczotki, użyć odkurzacza.
Stosowanie środka czyszczącego bezpośrednio na powierzchnię mebli – spowoduje powstawanie nieestetycznych śladów na meblach, które potem trudno usunąć. Należy więc płynem spryskać ściereczkę i dopiero nią przecierać meble.
Szorowanie plam na dywanie – wcieramy plamę głębiej, zamiast ją usunąć. Możemy też zniekształcić włókna dywanu.
ŁAZIENKA
Najczęściej spotykanie nieprawidłowości podczas czyszczenia łazienki to:
Natychmiastowe spłukiwanie środków czystości – aby środki takie usunęły zanieczyszczenia, potrzebna jest odpowiednia ilość czasu. Nie stanie się to jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Należy dać chwilę preparatowi, by mógł zadziałać.
Niestosowanie się do reguły „od góry do dołu” – zawsze należy czyścić powierzchnie położone najwyżej i stopniowo schodzić w dół. Dzięki temu unikniemy ponownego zabrudzenia miejsc poprzednio już czyszczonych.
Używanie zimnej wody – trudne zabrudzenia, czy usunięcie bakterii wymagają użycia ciepłej wody. Najlepiej używać jej do mycia powierzchni, podłóg i okien.
Wkładanie mokrej szczotki klozetowej do podstawki – wilgoć sprzyja bowiem rozwojowi zarazków. Opłukaną po umyciu toalety szczotkę, pozostawmy do wyschnięcia.
Pranie bez usuwania zabrudzeń na bieżąco – przed upraniem rzeczy w pralce należy polać ją płynem do mycia naczyń lub odplamiaczem. Ułatwi to usunięcie plamy podczas prania w pralce.
Używanie zbyt dużej ilości detergentu – To, że użyjemy więcej środka, nie znaczy, że lepiej wyczyści on zabrudzenia. Najlepiej przestrzegać zaleceń producenta środków czyszczących i używać go w proporcji podanej na opakowaniu.
KUCHNIA
Tutaj także sprzątanie może pójść niezgodnie z naszymi oczekiwaniami. Co robimy źle? Oto lista błędów:
Sprzątanie bez rękawiczek – detergenty niszczą skórę dłoni i paznokcie
Układanie sztućców w zmywarce w tym samym kierunku – utrudnia to ich dokładne umycie. Umieszczaj część sztućców trzonkiem do góry, a część do dołu.
Nieczyszczenie gąbki – brudna gąbka jest siedliskiem wielu zarazków, nieprzyjemnie pachnie, rozprzestrzenia zarazki. Można ją wyczyścić, wkładając ją do zmywarki lub zagotować w garnku. Należy ją czyścić przynajmniej raz w tygodniu i regularnie wymieniać.
Nieczytanie etykiet i instrukcji obsługi – to podstawa udanego sprzątania.
Jak widać, sprzątanie nie jest takie proste. Wystarczy jednak kilka prostych trików, by ułatwić sobie tę nie do końca przyjemną czynność i sprawić, że nie będzie ona tak uciążliwa, a przede wszystkim – będzie skuteczna.