Co oznacza skrót K+M+B? Większość osób interpretuje go ŹLE!
Po okresie świątecznym nadszedł czas na kolędę. Spodziewamy się więc wizyty księdza wraz z ministrantami oraz wspólnego śpiewania kolęd. Zwyczajem jest pisanie na drzwiach kredą pewnego hasła. Niektórzy robią to źle.
Skrót K+M+B jest nieprawidłowy
Jeśli Ty też piszesz na swoich drzwiach przed kolędą ten skrót, to mamy złe wiadomości. Jest on napisany błędnie. Skrót K+M+B wziął się z zastąpienia łacińskiego “C” polskim “K”. Co więcej, wiele osób błędnie twierdzi, że skrót ten to skrót od imion Trzech Króli. Jednak prawda jest zupełnie inna.
Prawidłowy skrót to C+M+B i rok
Na drzwiach przed kolędą powinniśmy napisać skrót C+M+B oraz rok. Skrót ten oznacza "Christus Mansionem Benedicat", czyli "Niech Chrystus błogosławi ten dom". Niektórzy tłumaczą to: "Chryste błogosław temu domowi/mieszkaniu".
Co więcej, dwukrotnie pojawiający się znaki “+” to nie plusy, a znaki krzyża, czyli błogosławieństwa.
Skrót C+M+B można jednak zastąpić innym - JMJ. Są to inicjały Jezusa, Maryi i Józefa. Nie powinno się jednak pisać na drzwiach popularnego K+M+B.
Co o tym sądzicie? Wy też błędnie pisaliście litery na swoich drzwiach? A może od początku stosowaliście poprawne skróty. Czy ktoś z Was spotkał się kiedyś z uwagą księdza odnośnie niepoprawnego skrótu? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.