Dlaczego posegregowane śmieci trafiają do jednej śmieciarki?
Coraz częściej można słyszeć głosy oburzonych mieszkańców, który żalą się na to, że wysiłek włożony przez nich w odpowiednie posegregowanie odpadów idzie na marne. Pod kontenery podjeżdża śmieciarka, do której wrzucane są po kolei wszystkie posegregowane śmieci. Sprawa wgląda jednak zgoła inaczej niż mogłoby się wydawać!
Wieloetapowa segregacja
W zależności od odbiorcy odpadów, przechodzą one różne etapy segregacji. Pierwszą, najbardziej podstawową segregacją jest oddzielenie odpadów zdatnych do przetworzenia od tych, które się do tego nie nadają. Tą część pracy wykonują mieszkańcy dzieląc odpowiednio śmieci na papier, plastik, szkło, odpadki organiczne i zmieszane. Dodatkową segregację przeprowadza się na wysypisku lub w zakładzie recyklingowym. Odpowiednio przeszkoleni pracownicy oddzielają na taśmie surowce zdatne do dalszej obróbki od tych, które z jakiegoś powodu nie nadają się do odzysku.
Śmieciarki wielokomorowe
Wróćmy jednak do tematu, który wywołuje oburzenie wielu odpowiedzialnych ekologicznie obywateli. Czy rzeczywiście śmieciarze odbierający posegregowane odpadki mieszają je w ciężarówce? Odpowiedź nie jest prosta. Można w zależności od przypadku odpowiedzieć zarówno tak, jak i nie. Otóż różne firmy mogą posiadać w swoim taborze różne pojazdy. Niektóre z nich posiadają oddzielne, wewnętrzne kontenery na posegregowane surowce. Z perspektywy obserwatora trudno to jednak zauważyć, gdyż cały mechanizm znajduje się wewnątrz śmieciarki.
Śmieciarki jednokomorowe
Niektóre firmy rzeczywiście, mieszają ze sobą posegregowane śmieci, ale miejmy na uwadze, że dotyczy to wyłącznie odpadów przeznaczonych do recyklingu. Pomieszane zostają zatem odpady, które w zakładzie przetwórczym i tak zostaną ponownie posegregowane. Z czego wynika taka sytuacja? Otóż przede wszystkim z przyczyn logistycznych i ekonomicznych. Dużo taniej wysłać w trasę jedną śmieciarkę, która zbierze odpady z 4-5 miejsc, niż 4 śmieciarki, które będą musiały objechać takich miejsc już około 20.
Pamiętajmy o środowisku
Więcej samochodów do odbioru odpadów to wyższe koszty paliwa, więcej pensji do zapłacenia, więcej pojazdów wymagających przeglądów i ubezpieczenia. Pamiętajmy, że wyższe zużycie paliwa to też większe zanieczyszczenie powietrza! Każdy dodatkowo przejechany kilometr to dodatkowa emisja spalin. Jednokomorowe śmieciarki są zatem przyjazne środowisku.
Co warto robić?
Na pewno nie warto rezygnować z segregacji odpadów! A nawet więcej, należy edukować się w kwestii ich prawidłowego kategoryzowania.
Sytuacja związana z koniecznością wtórnego segregowania odpadów wynika z niskiej świadomości społecznej. Dużym problemem są nieodpowiednio posegregowane odpady. Częstą sytuacją jest np. umieszczanie w kontenerze na plastik brudnych opakowań po smarach czy olejach silnikowych. Resztki tych substancji potrafią zanieczyścić całą partię surowca, który staje się niezdatny do przetworzenia. Podobnie jest w sytuacji, gdy do makulatury zostają wrzucone mokre lub zapleśniałe opakowania. Znów cała partia surowca nie nadaje się do recyklingu. Generuje to dodatkowe koszty. Co więcej, w niektórych gminach za nieprawidłowo posegregowane odpady nakładane są kary finansowe. Warto zatem zdobyć odpowiednią wiedzę o recyklingu i nawet jeśli obojętne są nam losy środowiska, spojrzeć na sprawę pragmatycznie i zaoszczędzić pieniądze na ewentualnych karach.