Zdrowie

Wyleczy trądzik oraz kaszel! Popularne zioło o wszechstronnym zastosowaniu!

Tymianek pospolity to zioło chętnie używane przez nas w kuchni. Pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego, jednak obecnie jest uprawiany w wielu państwach, również w Polsce. Poza tym, że nadaje potrawom fantastyczny smak i aromat, to jest chętnie stosowany jako składnik syropów na kaszel. Jednak to nie koniec jego zastosowań.

 

Tymianek jest bardzo chętnie i od dawna stosowany wspomagająco przy problemach układu oddechowego. Ma działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne, działa wykrztuśnie i rozkurczowo. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, dzięki czemu ma szersze zastosowanie.

 

Układ oddechowy

Tymianek skutecznie łagodzi infekcje układu oddechowego. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu, aseptycznemu i przeciwzapalnemu wspomaga leczenie gardła i jamy ustnej. Właściwości rozkurczowe i wykrztuśne są natomiast chętnie wykorzystywane w syropach na kaszel suchy, jak i mokry.

 

Układ pokarmowy

Na bazie tymianku powstały preparaty, które stosowane są w problemach ze strony układu pokarmowego. Działają wspomagająco przy leczeniu nieżytu żołądka, łagodzą podrażnione jelita i dolegliwości wątrobowe. Stosowanie ich może okazać się również pomocne podczas biegunki.

Trądzik

Tymianek działa przeciwzapalnie, dlatego jest składnikiem wielu kosmetyków, polecanych zwłaszcza do pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej, ponieważ doskonale oczyszcza i odkaża.

Łupież

Tymianek może być stosowany wspomagająco, jako składnik płukanek przeznaczonych do włosów z łupieżem tłustym.

Jama ustna

Tymianek znajdziemy w składzie past do zębów i płukanek. Z uwagi na jego zdolności regenerujące, łagodzi uszkodzone dziąsła i przyśpiesza leczenie stanów zapalanych jamy ustnej, a także odkaża kanały zębowe.

 

Przeciwbólowo

Ponieważ tymianek wykazuje działanie przeciwzapalne, może okazać się pomocny przy łagodzeniu bóli reumatycznych.

 

 

Wszechstronny napar z tymianku

Naparu z tymianku możemy używać:

  • Do płukania włosów
  • Do przemywania skóry trądzikowej
  • Na pobudzenie apetytu
  • By wspomóc trawienie
  • Aby zapobiec wzdęciom
  • Gdy boli ząb
  • Na podrażnione aparatem dziąsła
  • W celu odkażenia jamy ustnej
  • Do płukania gardła przy przeziębieniu
  • Przy stanach zapalnych pochwy

 

Aby go sporządzić, wystarczy że zalejemy łyżkę tymianku, dwiema szklankami wrzątku i zostawimy pod przykryciem na około 15 minut (zależnie od zastosowania, możemy parzyć ziele dłużej lub krócej)

Ciekawostka

Dzięki wyjątkowo aromatycznemu zapachowi chętnie używamy tymianku w kuchni. Świetnie nadaje się do dań z dziczyzny, drobiu czy też ryb i dobrze komponuje się z innymi przyprawami. Jednak warto wiedzieć, że nie powinno się tymianku łączyć z majerankiem!

 

 

 

 

Popularne artykuły

Ważna wiadomość dla rodziców od ZUS-u! Jeden wniosek teraz, drugi w październiku!

Kurs kulinarny Magdy Gessler za 1700 złotych! Pośpiesz się, a skorzystasz z ceny "promocyjnej".

Ile zarabia się w popularnych sieciach handlowych?