Brązowy ryż zawiera 10 razy więcej rakotwórczego arsenu niż inne zboża! Wiemy dlaczego...
Ryż brązowy, ze względu na bogactwo składników odżywczych, uważany jest powszechnie za bardzo zdrowy. Ma jednak jedną poważną wadę - zawartość rakotwórczego arsenu jest w nim wysoka. Z czego to wynika?
Właściwości odżywcze brązowego ryżu
Pomimo pewnego zagrożenia, brązowy ryż posiada wiele pozytywnych właściwości. Brązowy ryż to pełne ziarno. Dzięki temu składniki odżywcze występują w nim w większych ilościach, niż na przykład w ryżu białym. W porównaniu z białym ryżem, ten brązowy zawiera więcej białka, zdrowego tłuszczu, witamin i składników mineralnych. Dodatkową zaletą jest jego niski indeks glikemiczny.
Brązowy ryż jest dużo bardziej odżywczy niż biały ryż. Ich kaloryczność jest jednak dosyć podobna. 100 g brązowego ryżu dostarcza 363-385 kcal. Dla porównania - 100 g ryżu białego dostarcza 349-373 kcal.
Badania wykazały również, że brązowy ryż powoduje podwyższenie poziomu antyoksydantów w całym organizmie. Biały ryż takiego efekty niestety nie wywołuje.
Zawartość arsenu
Arsen jest metalem ciężkim, który ma działanie toksyczne. Występuje w głównie w wodzie, glebie i skałach. Duże dawki arsenu mogą doprowadzić do śmierci, a długotrwałe przyjmowanie mniejszych dawek może być przyczyną wystąpienia wielu chorób, w tym nowotworów.
Dlaczego brązowy ryż zawiera wyjątkowo dużo arsenu?
Brązowy ryż zawiera około 10 razy więcej arsenu niż inne zboża. Ma to związek z tym, że uprawiany jest on w wodzie. Korzenie łatwo gromadzą arsen z wody i ziemi. Co więcej, arsen w ryżu kumulowany jest głównie w łusce. Biały ryż więc zawiera go o wiele mniej, gdyż pozbawiony jest łuski, w porównaniu do ryżu brązowego.
Jak zmniejszyć szkodliwość brązowego ryżu?
Z brązowego ryżu nie warto rezygnować w pełni! Można jednak ograniczyć jego spożycie do 3-4 razy w tygodniu. Dodatkowo, przed gotowaniem warto ryż dokładnie opłukać i gotować go w dużej ilości wody (6 szklanek wody na 1 szklankę ryżu).