5 hitów z apteki na przeziębienie - jak się wykurować i nie zbankrutować!
Klasyczne przeziębienie, czyli wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych najczęściej atakuje nas w okresie jesienno-zimowym. Rozwija się wolno, męczy nas przy nim katar, bóli głowa i czujemy się fatalnie. Dodatkowo fakt, że w aptece musimy zostawić majątek, nas nie pociesza.
Choroba zaczyna się bardzo powoli, zwykle rozwija przez kilka dni. Początkowe objawy to po prostu zmęczenie i apatia, czego zazwyczaj nie wiążemy z chorobą. Jeśli do tego dochodzi drapanie w gardle i kichanie możemy podejrzewać pierwszą fazę, kiedy to właśnie wirusy wnikają w błony śluzowe. Bez względu, jaki wirus wywoła naszą infekcję, objawy są zawsze podobne:
- suchość w gardle, chrypka
- ból gardła
- suchość w nosie
- wodnista wydzielina z nosa, przechodząca w katar, najpierw przezroczysta, potem często żółtawa lub zielonkawa
- kaszel suchy lub mokry
- gorączka
Warto wyposażyć domową apteczkę w leki lub suplementy, które pomogą nam stanąć na nogi, a także złagodzą objawy przeziębienia. Przedstawiamy Wam kilka oczywistych leków, o których łatwo zapomnieć, które nie zrujnują naszego budżetu domowego, a na pewno pomogą.
Syrop prawoślazowy
To tradycyjny roślinny lek, po który możemy sięgnąć, w związku z podrażnieniami górnych dróg oddechowych. Powleka błonę śluzową gardła, dzięki czemu szybko poczujemy ulgę. Dodatkowo syrop łagodzi kaszel suchy towarzyszący nam w przeziębieniu. Buteleczka syropu o pojemności 125 ml kosztuje około 3 złote.
Gargarin
Gdy doskwiera nam nie tylko suchość w gardle, ale także ból warto włączyć dodatkowy preparat. Naszą propozycją jest proszek Gargarin, który stosowany jest w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Działa odkażająco, ściągająco, przeciwzapalnie i miejscowo przeciwbólowo. Jeśli towarzyszy bólowi gardła towarzyszy mokry kaszel, delikatne działanie wykrztuśne Gargarinu sprawdzi się idealnie. Za buteleczkę proszku o pojemności 30g zapłacimy około 6 złotych.
Maść majerankowa
Często podczas przeziębienia mamy uczucie przesuszonej błony śluzowej nosa. Leki na katar mogą dodatkowo nasilać to uczucie, dlatego warto sięgnąć właśnie po maść majerankową. Ekstrakt z majeranku posiada działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu świetnie pomaga w stanach zapalnych błony śluzowej nosa, a dzięki temu, że preparat nakładamy wokół nozdrzy, nie będzie podrażniał i przesuszał błony śluzowej nosa. Maść majerankowa jest bardzo wydajna a jej koszt to 3 złote.
Xylometazolin
Lek zmniejsza obrzęk i przekrwienie błon śluzowych nosa. Stosowany jest w ostrym nieżycie nosa wywołanym właśnie przez wirusy. Idealnie sprawdzi się, jeśli katar jest obfity i wodnisty, gdyż zmniejsza ilość wydzieliny i ułatwia jej odpływanie z zatok. Ważne jest odpowiednie dawkowanie leku, gdyż jego nadużywanie może dać efekt odwrotny niż ten, którego oczekujemy. Za kropelki zapłacimy około 6 złotych.
Ibuprofen
Leki zawierające ibuprofen są zalecane w przeziębieniu, gdyż działają przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Poprzez wykorzystanie działania przeciwzapalnego skracamy czas trwania choroby oraz łagodzimy jej objawy takie jak: gorączka, ból ucha, gardła, głowy, mięśni i stawów, złe samopoczucie, w niewielkim stopniu zmniejsza także wytwarzanie wydzieliny z nosa. Zamiast gromadzić różnego rodzaju tabletki i saszetki na przeziębienie, które często pozbawione są dobroczynnego działania przeciwzapalnego, sięgnijmy po lek z ibuprofenem. Obecnie na rynku jest wiele preparatów o takim składzie, ale najtańszy na rynku wydaje się Ibupar Forte – za 20 tabletek z zawartością 400 mg ibuprofenu zapłacimy około 5 złotych.