Zdrowie

Wapń i witamina D - naukowcy OSTRZEGAJĄ przed suplementacją!

Wapń i witaminę D zażywamy w trosce o nasze kości. Szczególnie w okresie około-menopauzalnym często przyjmujemy suplementy zawierające te substancje. Taka profilaktyka najczęściej jest zaleca również przez lekarzy. Okazuje się jednak, że tego typu preparaty nie działają, a nawet mogą przynosić odwrotne skutki.

 

Zadaniem witaminy D i wapnia jest poprawienie jakości naszej tkanki kostnej. U osób zdrowych przyjmowanie jednak dodatkowych dawek jest niepotrzebne, natomiast dawki znajdujące się w preparatach bez recepty, dla osób chorych są niewystarczające. Dodatkowo stwierdzone jest, że przyjmowanie tych preparatów przez osoby zdrowe może zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

Z badań prowadzonych przez ortopedów z Tianjin Hospital wynika, że regularne spożywanie witaminy D i wapnia przez osoby starsze może przynieść odwrotny od pożądanego skutek. O wynikach badań można poczytać w "Journal of the American Medical Association".

Z obserwacji wynika, że obie substancje nawet przyjmowane jednocześnie, nie zmniejszają prawdopodobieństwa złamań, więc ich zażywanie w tym celu nie jest konieczne.

Czy wspomaganie się witaminą D może nawet zaszkodzić? Badania chińskich naukowców wykazały, że u niektórych osób zwiększenie dawki witaminy D w organizmie ma związek ze złamaniami bioder.  Lekarze w podsumowaniu ich badań napisali: „To odkrycie nie potwierdza zaleceń o regularnym zażywaniu tych suplementów przez osoby starsze". 

Nie oznacza to, że sam wapń lub witamina D nie mają również pozytywnego wpływu na organizm i kości. Warto jednak "zażywać witaminę D na słońcu". Niedobory minerałów i witamin uzupełniać zdrową dietą.

Czy więc suplementacja witaminy D3 stała się nie tyle potrzebna, co modna?

 

Popularne artykuły

Przed nami kolejne protesty? Związkowcy tracą cierpliwość

Domowe sposoby na uczulenie na twarzy

HIT! Maseczka ze świeżych malin. Sposób na piękną skórę