4 przyczyny zatrzymywania się wody w organizmie. Poznaj 4 sposoby na pozbycie się jej!
Objawy zatrzymania wody w organizmie zazwyczaj są podobne u każdej z nas. Waga wzrasta, wokół kostek pojawiają się obrzęki, czujemy się opuchnięte i zmęczone. Najczęściej ten problem dotyka nas, kobiet, a jego rozwozi sprzyja prowadzony przez nas tryb życia, zła dieta, mała ilość dostarczanych płynów. Jednak czasami może być to efektem choroby lub wahań hormonalnych. Sprawdźmy, co sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie i w jaki sposób możemy się jej pozbyć.
Co powoduje zatrzymywanie płynów w organizmie?
- Sól i sód
Zbyt duża ilość soli w naszej diecie może przyczyniać się do zatrzymania wody w organizmie. Według WHO, dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów, co odpowiada 2 gramom sodu.
- Dieta odchudzająca i niedobór wody
Uboga, mocno restrykcyjna dieta może być przyczyną wiązania wody w organizmie. Jeśli nie dostarczamy odpowiedniej ilości białka, płyny fizjologiczne przesączają się przez naczynia krwionośne i limfatyczne, powodując obrzęki. Zbyt mała ilość wypijanej wody powoduje, że nasz organizm chcąc bronić się przed odwodnieniem, nie pozbywa się nagromadzonych do tej pory płynów.
- Brak ruchu
Niska aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, spowalnia krążenie. Słabe krążenie natomiast prowadzi do zastoju płynów w tkankach i powstawania opuchlizny w dolnych partiach ciała.
- Hormony
Podniesiony poziom estrogenów ma wpływ na zatrzymywanie wody. Jest to proces naturalny i zachodzi najczęściej przed miesiączką. Jednak stosowanie antykoncepcji sprawia, że poziom estrogenów jest stale podniesiony, a gromadzenie wody w organizmie będzie stanem przewlekłym.
Jak pozbyć się nadmiaru wody?
- Dieta
Bardzo skuteczną bronią będzie zmiana diety. Nie chodzi tu tylko o to, aby ograniczyć spożywanie soli, ale także produktów wysoko przetworzonych, tłustych mięs i serów żółtych. Jedzmy duże ilości warzy i owoców bogatych w potas, który eliminuje szkodliwe działanie sodu. Możemy wprowadzić do diety produkty moczopędne takie jak arbuz, melon, pietruszka, seler, ogórek czy pomidor.
- Pij wodę
Dorosła osoba powinna dostarczać organizmowi minimum dwa litry płynów na dobę. Najlepiej sięgać po wodę mineralną o niskiej zawartości sodu. Aby organizm nie robił zapasów wody, należy mu ją dostarczać małymi porcjami w krótkich odstępach czasu.
- Zabiegi
Nie bójmy się skorzystania z pomocy osoby trzeciej czy specjalistycznego sprzętu. W tej chwili już ogólnodostępne jest urządzenie masujące rolletic. Specjalne rolki poruszają się z określoną szybkością w kierunku zgodnym z krążeniem limfy, aby usprawnić jej odpływ. Taki masaż, nie tylko pomoże pozbyć się wody z organizmu, ale także ukształtuje sylwetkę i ujędrni skórę.
- Więcej ruchu
Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak aktywność fizyczna. Codzienna porcja ruchu poprawi nasze krążenie. Nie muszą być o specjalne ćwiczenia, nie jest konieczna wizyta na siłowni. Wystarczy zmienić drobne nawyki, chodzić po schodach zamiast jeździć windą, pójść do pracy na nogach, rozprostować nogi podczas dłuższej pracy za biurkiem. Warto także wygospodarować pół godziny w ciągu dnia na spacer.
Pamiętajmy, że długo utrzymujący się nadmiar wody w organizmie może być sygnałem, że dzieje się coś złego. Może on wskazywać na:
- Niewydolność serca
- Choroby nerek
- Niedoczynność tarczycy
- Choroby wątroby
Lepiej na własną rękę nie sięgać po środki na odwodnienie, które mogą maskować poważny problem. Jeśli pomimo stosowania wymienionych wyżej sposobów nie widać rezultatów, należy niezwłocznie udać się do lekarza na konsultację.