Uroda

HIT prosto z kuchni za 1 zł! Liście laurowe - ratunek dla cery tłustej i trądzikowej!

Liście laurowe pochodzą z krzewu o nazwie wawrzyn szlachetny. Możemy spotkać tę roślinę w wielu rejonach świata jednak jej rodzinnym terenem są obszary Morza Śródziemnego. To popularny dodatek w kuchni, ma jednak inne ciekawe właściwości o których mogłyście jeszcze nie słyszeć. Jako surowiec zielarski wykorzystywane są liście i owoce, jednak nas interesują te pierwsze.

Liście laurowe są wykorzystywane w walce z licznymi chorobami skórnymi. Mają właściwości bakterio- i grzybobójcze, łagodzą stany zapalne, przyspieszają gojenie, delikatnie złuszczają i wysuszają skórę. Poradzą sobie z grzybicą stóp, trądzikiem, czy łupieżem.

 

 

Tonik laurowy

Przygotowanie go jest naprawdę proste. Trzy liście laurowe zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy do wystygnięcia. Otrzymany w ten sposób tonik przelewamy do buteleczki i przechowujemy w lodówce maksymalnie przez pięć dni. Używamy go do przemywania, oczyszczonej wcześniej z makijażu skóry (twarz, plecy). Tonik możemy stosować codziennie.

 

Olejek laurowy

Nie tylko tonik z liści, ale również gotowy olejek laurowy, pomoże nam w walce z trądzikiem. Jest skoncentrowany, ma mocniejsze działanie, możemy więc go aplikować miejscowo, na pojedyncze pryszcze.

 

Mydło Alep

Mydło Alep jest wyrabiane ręcznie, przez mieszkańców miasta Aleppo od około 2000 lat. Jego bazą jest oliwa z oliwek i olej laurowy. Wyrabiane produkty mają różną zawartość oleju laurowego podaną w procentach, zależnie od przeznaczenia możemy wybrać odpowiednie dla nas.

  • Po mydełka 40-50% mogą sięgać osoby zmagające się z trądzikiem. Dogłębnie oczyszcza pory, ogranicza pojawianie się pryszczy i wągrów. Pomaga także goić ranki po zaskórnikach,a dzięki temu, że mocno ściąga skórę, zwęża oczyszczone wcześniej pory.
  • Osoby z tłustą cerą docenią jego właściwości redukujące błyszczenie, powinny sięgać po mydełka 30-40%.
  • Najpopularniejsze mydła 10-20% przeznaczone są do codziennej pielęgnacji cery mieszanej i normalnej.
  • Dzięki prostemu składowi, mydełko nie wywołuje alergii, 10% może być stosowane przez osoby ze skórą wrażliwą.
  • W najniższych stężeniach 5%, możemy używać go nawet do mycia niemowląt, a także pielęgnacji skóry suchej.

 

Mikrobiologiczne właściwości liści laurowych pomagają także leczeniu infekcji skórnych, ugryzień owadów czy niewielkich zranień. Wywar i napar jest stosowany przy chorobach reumatycznych, a nawet cukrzycy. Z kolei olejek z liści laurowych sprawdzi się również przy problemach z wypadającymi włosami.

A Wy poza kuchnią jak wykorzystujecie działanie ma liści laurowych?

Podajcie przepisy!

Popularne artykuły

Pestki tych owoców mają świetne zastosowania. Poznaj je i nie wyrzucaj pestek!

Wiosna 2023: kiedy nadejdzie? Jaka będzie pogoda?

Czy czeka nas kolejna epidemia? 22 miliony niemowląt nie otrzymały szczepionki.